Cinsiyetçi ALO reklamı yayından kaldırılsın ve Tankut Turnaoğlu özür dilesin!

BAŞARDIK!

ALO’nun cinsiyetçi reklamını kaldırması ve özür dilemesi talebi ile imza kampanyası başlatan Gizem ve Gözde İncegül’den mesaj var:

P&G Türkiye tepkiler karşısında cinsiyetçi ALO reklam filmini yayından kaldırdı.

Kampanyanın başından beri ulaşmaya çalıştığımız P&G özür dilemeye yanaşmasa da sessiz sedasız reklam filmini yayını durdurdu.

Atılan 11 bini aşkın imzanın her biri çok değerli, siz olmasaydınız başaramazdık! İmza atan herkese ve kampanyayı duyurarak destek veren tüm gruplara teşekkürler…

Bu kampanyanın başarısının tüm reklamverenlere ders olmasını diliyoruz Cinsiyetçi reklamları takip etmeye devam edeceğiz!

Katılan herkese cinsiyetçiliğe karşı harekete geçtikleri için teşekkür ederiz!

Kampanya güncellemesine bu link üzerinden erişebilirsiniz.

NE OLDU?

Procter & Gamble Türkiye‘ye ait Alo markasının son reklam filmi cinsiyetçi iş dağılımından beslenip, cinsiyetçi klişelerden kâr etmeyi umuyor.

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Cinsiyetçilik dizisinin bölüm özeti gibi reklam”

Özellikle temizlik ürün reklamlarında kadınlara yönelik cinsiyetçi söylemler kullanılması sıkça tekrarlanan bir sorun. Çamaşırları bembeyaz yapmanın kadının şahsi sorumluluğu; bir eş sahibi olmanınsa ana gayesi olarak yansıtıldığı bu reklam filminde, „çamaşırlar parlak beyaz olmadan evden çıkamayan“ ve bu nedeniyle „evde kalan“ bir kadının hikayesini neşeli bir şarkı eşliğinde izlemekteyiz. Evde mahsur kalan kadının bir yandan mahallelinin tacizine maruz kalması, evden çıkabilmesi içinse elinde çamaşır deterjanı ile bir erkek „kurtarıcının“ gelmesi, şu ana kadar gördüğümüz tüm kalıp yargıların bir özeti niteliğinde.

HAREKETE GEÇİN!

Kadınlar kadar erkekleri de baskı altına alan bu gibi toplumsal cinsiyet kodlarını desteklememek adına P&G Türkiye Genel Müdürü sayın Tankut Turnaoğlu‘ndan bu reklam filmi nedeniyle özür dilemesini ve bir an önce filmi yayından kaldırmasını talep ediyoruz.

Gizem ve Gözde İncegül’ün başlattığı imza kampanyasına erktolia olarak destek veriyoruz. Eğer sizler de bu cinsiyetçi reklamın kaldırılmasını talep etmek için bir imza vermek istiyorsanız:

İMZALAMAK İÇİN TIKLAYIN!

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN

Hiciv değil şiddet! Efes’i boykot ediyoruz.

NE OLDU?   Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu, kadın ve erkek ikili cinsiyetlerine atıfta bulunarak piyasaya sürdüğü son bira şişelerinde kadınlar için “Zilli Sally”, erkekler için ise “Delikanlı Harry” gibi cinsiyetçi ifade ve görseller kullandı. … Devamı

Özür Dile Fedon!

    NE OLDU? Şarkıcı Fedon, 3 Haziran 2019 tarihinde bir televizyon programında kendisiyle yapılan röportajda “…Kadına çok tokat attım. Ama şimdi elim kalkmaz. Gençlik… Şiddet yok ama öyle kadınlar var ki kesilmeye bile layık, o ayrı.” şeklinde kadın düşmanı … Devamı

Kadınlar; güzellik, aile, ev, sağlık konularıyla ilgilenmek ve bilmek zorunda değildir P&G!

NE OLDU? P&G, #kadinlarbilir kampanyasıyla temizlik ürünlerini, bebek bezini ve epilasyon ürünlerini kadınlara özgüymüşçesine sunarak, çağdışı cinsiyet rollerini yine pekiştirdi ve cinsiyetçiliği iyi bildiğini gösterdi. Sitesinde sadece kadınlara özel “Mutlu aileniz için ipuçları ve eğlenceli etkinlik önerileri, mutfağınız için leziz ve pratik … Devamı