Aynısını evde yapamasak da olur Vestel

34 kişi harekete geçti

NE OLDU?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da mobilyadan kozmetiğe birçok marka, Anneler Günü’ne özel birbirinden cinsiyetçi reklam filmlerine imza attı. Vestel, normalde lokantalarda yenen yemek türlerini arka arkaya gösterdiği; bir erkeğin üst ses, yani hizmet edilen, bir kadının ise bu yemeklerin her biri hakkında “Aynısını evde yaparım” diyen bir süperanne olduğu bir reklam filmi yayınladı.

 

 

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Anneler Günü, 19. Yüzyıl’da Amerika ve Avrupa’da kadınların yıllar süren mücadelesi, sayısız kadın hareketi, oğullarını savaşa göndermek istemeyen kadınlar tarafından başlatılmış barış projeleri; kadınlara daha fazla hak, kız çocuklarına daha fazla eğitim hakkı ve anneliğin daha fazla takdir görmesi talepleri ile yürütülen çalışmaların sonucu olarak kazanılmıştır.

Bugünkü bildiğimiz haliyle Anneler Günü, ataerkil ve kapitalist düzenin bir eseridir; kadın hareketinin tam da karşısında durduğu, kadını eş ve anne kimliklerine hapseden, onun eğitim ve varoluş hakkını elinden alan ataerkiye hizmet etmektedir.

Vestel’in “Aynısını Evde Yaparım” reklam filmi kendince kadınlara ev içerisindeki vazifelerini hatırlatmaya çalışmış, akıllara anne kelimesinin zihinlerde neyi tasavvur ettiği sorusunu getirmiştir.

Bizler, kadınlar ve anneler, Anneler Günü’nü, kadının emek ve kimliğinin sömürüldüğü ataerkil ideolojinin benimsediği şekliyle kutlamayı reddediyor; bu reklam filminde savunulan cinsiyetçi iş bölümünü kabul etmiyor ve bu yüzden Vestel ürünlerini kullanmayı reddediyoruz!

 

HAREKETE GEÇİN!

Vestel’in cinsiyetçi işbölümünü idealleştirdiği, anneyi yüzyılımızın orta hizmetçisi olarak sunan reklam filmini kınamak ve diğer kadın ve erkeklere çağrıda bulunmak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız Tweet’i Vestel’in Twitter hesabına göndererek eylemimize katılabilirsiniz.

Twitter’da harekete geçiyorum

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN
erktolia_purplefooter 1 aktivist

#TransfobikPedagojiDernegi

Pedagoji Derneği'nin transfobik açıklamalarını karşı çıkıyoruz! Trans çocuklar vardır! Çocuklar genital organlarından bağımsız istediği oyuncakla oynayıp,istediği rengi giyebilmelidir!