001 Bira

Hiciv değil şiddet! Efes’i boykot ediyoruz.

4 kişi harekete geçti

NE OLDU?

 

Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu, kadın ve erkek ikili cinsiyetlerine atıfta bulunarak piyasaya sürdüğü son bira şişelerinde kadınlar için “Zilli Sally”, erkekler için ise “Delikanlı Harry” gibi cinsiyetçi ifade ve görseller kullandı. Üstelik “Delikanlı” biranın alkol oranını %4.8 iken “Zilli” biranın alkol oranı %3.9 olarak piyasaya sürüldü. Kendilerine yöneltilen eleştirilere ise “Hiciv yaptık” şeklinde yanıt verdier.

 

NE DÜŞÜNÜYORUZ?

 

Anadolu Grubu, “Cinsiyetçilik her zaman tepki alır ve daha çok satarız. Ne de olsa reklamın iyisi kötüsü olmaz” bakışıyla hazırladığı bu viral kampanyayla, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini körüklemektedir. Sözlük anlamı “edepsiz, eli maşalı, şirret kadın” olan zilli, kadınlar için kullanılırken, “dürüst, sözünün eri, namuslu” anlamına gelen delikanlı ise erkekler için kullanılmaktadır. Biz kadınlar, dayattığınız bu cinsiyet rollerini tanımıyor ve sizi daha fazla ürün satmak adına kurduğunuz bu cinsiyetçi dilin sonuçlarıyla derhal yüzleşmek ve gereken sorumluluğu alarak strateji belirlemek zorunda olduğunuzun altını çiziyoruz!

Unutulmamalıdır ki; günde en az bir kadının/LGBTİ+ bireyin erkek şiddetiyle öldürüldüğü bir ülkede her cinsiyetçi tavır, tutum ve davranış faildir! Emine Bulut’un, Hande Kader’in ve daha nice kadının öldürüldüğü her cinayette bu fail dili kuran herkes suçludur!

Biz kadınlar herhangi bir erkekten daha pasif, narin ya da dayanıksız değiliz! Bilakis, yaptığınız “hicvi” başınıza yıkacak kadar güçlüyüz!

 

HAREKETE GEÇ!

 

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması cis kadınlar ve LGBTİQ+’lar için hayati önem taşırken bu fikirleri besleyen ve gücünü ataerkiden alan her türlü tutumu reddediyoruz! Anadolu Grubu cinsiyetçi ürünlerini geri çekene ve özür dileyene kadar Efes’i boykot etmeye çağırıyoruz!

 

Güncelleme:

Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu’nun piyasaya sürdüğü bira şişelerinde cinsiyetçi bir tema kullanmasına tepki olarak internette #BoykotEfes etiketiyle başlayan eylemi, bizler de erktolia olarak #HicivDeğilŞiddet etiketi ile büyüttük.

Anadolu Efes grubu, gelen tepkiler üzerine bir açıklama yaparak kamuoyu hassasiyetine saygı duyduklarını ve özür dileyerek iki ürünün de 2 Eylül 2019 itibari ile üretim ve fabrika çıkışlarını durdurulduğunu açıklamış, böylece eylem taleplerimizi yerine getirmiştir.  

Eyleme katılarak cinsiyetçiliğe karşı harekete geçen herkese binlerce teşekkür! Sayenizde çoğalıyoruz ve cinsiyetçiliğe karşı mücadelede her geçen daha da güçleniyoruz! 

Siz yoksanız bir kişi eksiğiz!

 

Anadolu Efes’in açıklaması:

image1

Haber Linki: https://t24.com.tr/haber/anadolu-efes-delikanli-ve-zilli-ismini-verdigi-biralari-icin-ozur-diledi,837696

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN
indir 3 aktivist

Transfobik Doktor Kayhan Kaya’yı ifşa ediyoruz!

    NE OLDU? Dr. Kayhan Kaya bir facebook grubunda yaptığı yorumlarda trans kadınlar için “tıbben erkek”, “evrensel gerçeklerle uyuşmuyor”, “Vücuda açılan herhangi bir delik vajina olarak değerlendirilemez.”, “Kadın nüfus cüzdanı verilmesi yanlış bir olay.” sözleriyle trans kadınları hedef aldı. … Devamı

devlet-destekli-projede-kiz-ogrenci-yasagi-669495-1 1 aktivist

Ufukta Bilim Var Ama Kız Çocukları Yok!

    NE OLDU?   Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen ve Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığında yürütülen “Ufukta Bilim Var Projesi”, “sadece erkek öğrencilere yönelik” eğitimler düzenlemektedir. NE DÜŞÜNÜYORUZ?    Sadece erkek öğrencileri … Devamı

ogretmenler 4 aktivist

MEB’e Soruyoruz!

NE OLDU? Van’ın Çatak ilçesinde iki öğretmene, doğum günü kutlamasında birbirlerine sarıldıkları gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı. Kadın öğretmene maaş kesme ve ilçe dışında bir okulda görevlendirme, erkek öğretmene ise ilçe sınırları dışında bir okula gönderilme cezası verildi. … Devamı

thumbnail 3 aktivist

Erkek şiddeti karşısında 6284 yanımızda!

25 Kasım 2019’a özel “Erkek şiddeti karşısında 6284 yanımızda!“ broşürü yayında! Erkek şiddeti karşısında natrans heteroseksüel kadın ya da LGBTİ+’ler olarak pek çok hakkımız var! Bu broşür; tanıdığınız/tanımadığınız, ilişkide olduğunuz/olmadığınız herhangi bir erkek tarafından sizin ya da çevrenizdekilerin maruz bırakıldığı … Devamı

İntihara itilen LGBTİQ+’ların faili olmaktan vazgeç Kaknüs!

  NE OLDU? “Anne Babalar için Gençlerde Homoseksüelliği Önleme Rehberi” isimli homofobik ifadeler içeren “sözde kitap” Kaknüs Yayınevi tarafından basılıp, D&R tarafından satışa sunuldu. D&R ve Kaknüs Yayınevi’nin bu tutumu homofobiyi normalleştirip beslemekle kalmıyor, aynı zamanda eşcinselliği patolojik bir olgu … Devamı