Cinsiyetçi medyaya dur de!

69 kişi harekete geçti

NE OLDU?

23 Haziran günü TBMM 25. Dönem 1. yasama yılı, milletvekillerinin yemin töreni ile başladı. 98 kadın vekil ile Cumhuriyet tarihinde rekor kadın vekil sayısına erişilirken; Posta, Hürriyet, NTV, Habertürk ve CNN Türk gibi basın kuruluşları, kadın vekillerin yeminleri esnasında kullandıkları ifadelerden ziyade, dış görünüşleri ile ilgili haberlere yer verdiler.

Ardından bugün, Star Gazetesi yazarı Nuh Albayrak’ın açık şekilde Figen Yüksekdağ’ı “Susturun şu şirreti” başlığı ile hedef gösterdiğine; Habertürk yazarı Nuri Altuntaş’ın ise Meltem Cumbul’un gizlice çekilmiş fotoğraflarını “Onur Yüzüşü – Cumbul üstsüz arkadaşını denizden çıkarken karşıladı” başlığı ile yayınladığına tanık olduk.

10989212_903405759717110_4589565976754321968_nCIqTV3QWUAAvdLa10414850_903405726383780_8644828069559096406_n

 

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Bu durum, Türkiye basınınızdaki cinsiyetçilik sorununu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Kadın milletvekillerinin basın organları tarafından dış görünüşe indirgenmesine, siyasi duruşları ve icraatlarının hiçe sayılmasına artık tahammülümüz kalmadı!

Kadınlar olarak tepkimizi dile getiriyoruz!

Harfvolver’dan Sibel Yükler, Melis Uluğ’un da katkısıyla, satirik bir dille Yemin töreninde erkek vekillerin şıklık yarışını anlattı!

harfvolver

 

Cinsomedya’dan Elçin Poyraz “Gazetecilerin Cinsiyetçilik Karnesi”ni çıkardı!

cinsomedya

 

T24’den Hande Çayır “Meclis’tekiler dâhil, kadınlara sürekli güzel olmayı dayatmaktan vazgeçin” dedi!

Sürdürülebilir Yaşam Dergisi Gaia’dan Sezgi Alçiçek tepkisini , Siyasetin Kıtırı Kadının Çıtırı” diyerek gösterdi!

HAREKETE GEÇİN!

Türkiye Gazeteciler Cemiyetini ve Türkiye Gazeteciler Sendikasını bu konuda farkındalık yaratmak için bize destek olmaya ve harekete geçmeye çağırıyoruz!

Sizleri, aşağıdaki butona tıklayarak, Twitter üzerinden #CinsiyetçiMedyayaDurDe etiketi ile medyadaki cinsiyetçiliği protesto ve ifşa etmeye davet ediyoruz.

Cinsiyetçiliğe karşı harekete geçin!

 

Twitter’da harekete geçiyorum

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN
erktolia_purplefooter 1 aktivist

#TransfobikPedagojiDernegi

Pedagoji Derneği'nin transfobik açıklamalarını karşı çıkıyoruz! Trans çocuklar vardır! Çocuklar genital organlarından bağımsız istediği oyuncakla oynayıp,istediği rengi giyebilmelidir!