Diyanet’in aile içi şiddete getirdiği çözüm: “Felak ve Nas Surelerini okuyun.”

219 kişi harekete geçti

NE OLDU?

Eşiniz, babanız, sevgiliniz (hâşâ elinize erkek eli değemez ya) size şiddet uygulasa ne yapardınız? Aklınıza polise haber vermek, boşanmak, sığınma evlerine gitmek gibi çözümler geldiyse yanılıyorsunuz. Felak ve Nas sureleri okuyarak şiddet sorunu olan kişiyi bir çiçek çocuğa çevirebilirsiniz. Hayır, amacımız sizle dalga geçmek değil; amacımız biz kadınlarla nasıl dalga geçildiğini, hayatlarımızın ne kadar ucuz olduğunu rahatsız edici bir dille anlatmak.

Diyanet işleri ülke genelinde “ailevi konular” üzerine dini danışmanlık ve rehberlik hizmeti vermekte. Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için de aile ve irşat bürolarını kurdu (irşat ne diye soracak olursanız, Arapçada doğru yolu göstermek anlamına gelmekte.) Bu büroları aradığınızda, bir diyanet görevlisinden şiddetle mücadele konusunda yardım alıyorsunuz. Şiddete uğrayan bir kadın olarak aradığınızda aldığınız cevaplarsa Zaytung’u aratmamakta.

İşte o cevaplardan bazıları:

Çocuklarının ve kendi hayatının tehlikede olduğunu düşünen kadına: Yuva dağıtmak son çaredir, ailelerinizden destek isteyin. Biraz sabredelim. Allah’tan yardım dilerseniz sonu olumlu olacaktır. Bol bol dua edin inşallah. Felak ve Nas surelerini bol bol okuyun.”

Kıskançlık sebebiyle şiddet uygulayan kocası konusunda yardım isteyen kadına: “Polise gitsen o ne yapacak ki? Korumaya alır, şu olur bu olur. O senin eşin, çocuklarının babası. En güzel yolla anlatmak dururken polise gidince bu sefer adam sana daha şey yapar.” ya da “istemediği yere gitme, dövmez.”

Detaylı haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

http://www.milliyet.com.tr/diyanet-ten-siddete-felak-nas-li-gundem-1983963/

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Sadece 2014 yılında 294 kadın erkek şiddetiyle hayatını kaybetti. Biz kadınlar babalarımız, sevgililerimiz, eşlerimiz hatta eski eşlerimizce hergün katlediliyoruz. Erkeğin şiddet uygulamasında; kadının eteğinin boyu, saçının sarısı, yemek yapmaması gibi sebepleri tahrik sayan, haklı gören; göz göre göre kadınların şiddet ortamında hayatlarını sürdürmelerini teşvik eden; şiddetten kurtulmak adına somut adımlar atmasını engelleyen, kötüleyen; şiddet uygulayan değil şiddete uğrayanın başına polis diken zihniyeti kınıyoruz!

Şiddet konusunda danışmanlık yapacak kişilerin yeterli hukuk ve psikoloji donanıma sahip olması gerektiğini; şiddete uğrayan kadına, erkeğin “üstünlüğü” ve ailenin “kutsallığı” yerine; sahip olduğunu haklar başta olmak üzere, şiddetten uzaklaştırıcı adımlar atması yolunda nitelikli bilgi paylaşımında bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Aile ve irşat bürolarının şiddete uğrayan kadınlara bu düzlemde bir danışmanlık hizmeti sunmasını talep ediyoruz.

HAREKETE GEÇ!

Diyanetin bu “ileri düzey” çözümünden sizde rahatsızsanız, aşağıdaki e-posta’yı Diyanet’e göndererek tepkinizi dile getirebilirsiniz!

E-posta kampanyasına katılın

Katılımınız için teşekkürler, e-postanız gönderilmiştir!

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN

İntihara itilen LGBTİQ+’ların faili olmaktan vazgeç Kaknüs!

  NE OLDU? “Anne Babalar için Gençlerde Homoseksüelliği Önleme Rehberi” isimli homofobik ifadeler içeren “sözde kitap” Kaknüs Yayınevi tarafından basılıp, D&R tarafından satışa sunuldu. D&R ve Kaknüs Yayınevi’nin bu tutumu homofobiyi normalleştirip beslemekle kalmıyor, aynı zamanda eşcinselliği patolojik bir olgu … Devamı

EImK9FTWkAEHxSi 1 aktivist

Kaldırım Pub ve Beşiktaş Ot Kafe’yi boykot ediyoruz!

NE OLDU? Trans bir kadına, 2 Kasım günü 21.30 dolaylarında, sosyalleşmek için gittiği Kadıköy Barlar Sokağı’ndaki Kaldırım Pub’ta mekan dolu olmasına rağmen servisin kapandığı söylendi ve servis açılmadı. Aynı gün saat 13.00 civarında ise Beşiktaş Ot Kafe’de sipariş veren lezbiyen … Devamı

Hiciv değil şiddet! Efes’i boykot ediyoruz.

NE OLDU?   Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu, kadın ve erkek ikili cinsiyetlerine atıfta bulunarak piyasaya sürdüğü son bira şişelerinde kadınlar için “Zilli Sally”, erkekler için ise “Delikanlı Harry” gibi cinsiyetçi ifade ve görseller kullandı. … Devamı

Özür Dile Fedon!

    NE OLDU? Şarkıcı Fedon, 3 Haziran 2019 tarihinde bir televizyon programında kendisiyle yapılan röportajda “…Kadına çok tokat attım. Ama şimdi elim kalkmaz. Gençlik… Şiddet yok ama öyle kadınlar var ki kesilmeye bile layık, o ayrı.” şeklinde kadın düşmanı … Devamı