Erkek adam sinirlenince ne yapar?

174 kişi harekete geçti

NE OLDU?

DİHA muhabiri Zuhal Atlan, Bianet Muhabiri Beyza Kural ve ETHA Muhabiri Nur Yüce, 13 Mart Cuma günü Star TV kameramanı ve muhabirinin fiziksel ve sözlü şiddetine uğradı.

Nur Yüce olayı şöyle anlatıyor: “Sağlık emekçileri, hastane bahçesinde yürüdükten sonra basın açıklaması yapmak için durduğu anda, basın çalışanları yerlerini aldı. Açıklama sırasında ben ve DİHA Muhabiri Zuhal yan yanaydık. Haber takibine geç kalan erkek kameraman, Zuhal’i itti. Zuhal’i ittiğini görünce ‘Sen ne yapıyorsun’ dedim. Zuhal’e ve bana dönerek yumruğunu kaldırdı. Zuhal’e vurmak üzere yumruğunu kaldıran şahıs gazetecilerin ‘O yumruğun anlamı neydi?’ sorusuna ‘Erkek adam sinirlenince ne yapar?’ cümlesiyle cevap verdi.”

Haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Kadına yönelik şiddetin sınıfı, mesleği, ya da yeri yoktur. Bu olayda gördüğümüz üzere kadına yönelik şiddet yaşamın her alanındadır. Bir basın emekçisi, yine başka bir basın emekçisini, sırf kendisi erkek ve karşı taraf kadın olduğu için itme hakkını kendinde görmüştür. Bu hakkı kendisinde görmekle kalmayıp aynı zamanda yumruk kaldırıp, kaldırdığı yumruğu “erkek adamın sinirlenme refleksiyle” açıklamıştır. Erkekliği üzerinden uyguladığı şiddeti meşru kılmaya çalışmıştır.

Kimliği henüz belirlenemeyen kameramanın fotoğrafını buradan ifşa ediyoruz.

star

Star TV’nin, bünyesinde çalışan ve bu fotoğrafta yer alan kameramanın kimliğini acilen açıklamasını, kadınlardan özür dilemesini ve şiddete uğrayan kadın basın emekçilerinin beyanları doğrultusunda hukuki işlem başlatılmasını talep ediyoruz.

HAREKETE GEÇ

Star TV’nin konu hakkında gerekli açıklamayı yapması için Twitter kampanyamıza katılarak Star TV’ye bir tweet gönderebilirsiniz!

Twitter’da harekete geçiyorum

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN