Erkek gibi ye, erkek gibi yaşa!

196 kişi harekete geçti

başarı!

Şölen, gelen tepkiler üzerine “Erkek gibi ye, erkek gibi yaşa” sloganı ile piyasaya sürdüğü Wapps isimli ürünün ambalajlarında değişiklik yaptığını ve söz konusu sloganın ambalajlardan kaldırıldığını duyurdu! erktolia olarak başlattığımız ilk eylemin başarıya ulaştığını duyurmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz!

Gerek erktolia olarak başlatıp yürüttüğümüz imza kampanyasına imza veren, gerek sosyal medya ve e-posta yoluyla Şölen ile iletişim kuran, gerekse bireysel olarak imza kampanyası başlatan herkese cinsiyetçiliğe karşı harekete geçtikleri için teşekkür ederiz!

wapps_basari

NE OLDU?

Şölen yeni markası olan Wapps’ın lokum bar, kek ve çikolatalı gofretini “Erkek gibi ye, erkek gibi yaşa” sloganıyla piyasaya tanıttı. Tüm ürünlerin ambalajında “Erkek gibi ye” sloganı yer alıyor.

Proximity İstanbul Ajansı tarafından çekilen reklam filminde saldırgan, ilkel ve kaba olarak betimlenen bu erkekler, Wapps ürünlerini yiyerek sözüm ona “erkek gibi” yaşıyorlar.

Ayrıca Wapps, !f İstanbul 14. Uluslar Arası Bağımsız Film Festivali için de “Erkek adamın film rehberini” hazırladı. Bu rehberi hazırlama sebepleri ise genelde gişe filmi sevdiği ima edilen erkeklerin, genelde sanat filmi seven kadın sevgilileri için festivale gitmelerini kolaylaştırmak.

Wapps Twitter hesabı üzerinden kampanyasını sürdürürken, bu tarz “komikli” paylaşımları ile de sosyal medyada etkileşime girme çabasında.

wassp görsel2

 

 

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

İmza kampanyamızı imzalamak için linke tıklayın.

“Cinsiyetçi bir marka kampanyası nasıl üretilir ve yönetilir” diye bir ders olsaydı, derste ilk vaka incelemesi olarak Wapps’ı örnek verirlerdi herhalde. Erkekliği havuzda güneşlenen bir kadının yanına atlayarak taciz etme ve ilkel içgüdülerle hareket etme üzerinden tanımlayan reklamlarından mı bahsedelim, yoksa erkekliğin sinema ve sanat algısı bulundurmadığını ima eden rehberlerinden mi? Yoga yapan erkeklerin erkekten sayılmadığını, erkeklerin ancak halı saha maçı yaparak “Adamlıklarını” kanıtlayabileceklerini ima ettikleri mizah anlayışlarına da değinebiliriz tabii ki. Hangi birinden bahsetsek, bir diğerinin önemi eksik kalacak.

Erkek olmak; taciz etmek, vahşi olmak, saldırgan olmak, kaba olmak ve halı saha maçı yapmak değildir. Erkek olmak, sanattan anlamamak veya cahil olmak demek de değildir. Bu ve benzeri erkeklik tanımlamaları yüzünden oluşan toplumsal cinsiyet algısıyla, erkeklik şiddete meyyal olmak üzerinden tanımlanıyor; erkeklerin şiddete eğilimli olması normlaştırılıyor, hatta sempatikleştiriliyor. Wapps’ın reklam filminde sadece erkekliğe atfettiği “hayatta kalma içgüdüsü” kadınlarda “erkek şiddetine rağmen hayatta kalma içgüdüsüne” dönüşüyor.

Şölen’in Wapps markasının “erkek gibi ye” kampanyasını sonlandırmasını bekliyoruz. Şölen’i, kadın cinayetlerinin Türkiye gibi bu denli sık vuku bulduğu bir ülkede, bu “şaka” kaldırmayan boyuttaki toplumsal problemin kökeninin tam da bu reklam filminde savunulan cinsiyet rollerinde yattığını görmeye çağırıyoruz! Mevcut şartlar altında hiç kimsenin bu kampanyadaki gibi bir ayrımcılığı beslemeye ve yaymaya; erkekleri erkek yapan unsurun şiddet olduğu imasında bulunmaya; erkekleri şiddet içeren davranışlarda bulunmanın doğal, hatta sempatik bir şey olduğuna inandırmaya hakkı yok! Bu nedenlerden ötürü Wapps ürün ambalajlarının değiştirilmesini, kampanyanın sonlandırılmasını ve reklam filminin geri çekilmesini talep ediyoruz!

HAREKETE GEÇ!

Wapps’ın cinsiyetçi ve erkekliği şiddet ve ilkellik üzerinden tanımlayan bu kampanyasından siz de rahatsız olduysanız, #BoykotŞölen diyerek Şölen’e göndereceğiniz bir Tweet ile tepkinizi dile getirebilirsiniz!

Ayrıca yeni başlattığımız imza kampanyasını bu link üzerinden imzalayabilirsiniz.

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN

Özür Dile Fedon!

    NE OLDU? Şarkıcı Fedon, 3 Haziran 2019 tarihinde bir televizyon programında kendisiyle yapılan röportajda “…Kadına çok tokat attım. Ama şimdi elim kalkmaz. Gençlik… Şiddet yok ama öyle kadınlar var ki kesilmeye bile layık, o ayrı.” şeklinde kadın düşmanı … Devamı

Kadınlar; güzellik, aile, ev, sağlık konularıyla ilgilenmek ve bilmek zorunda değildir P&G!

NE OLDU? P&G, #kadinlarbilir kampanyasıyla temizlik ürünlerini, bebek bezini ve epilasyon ürünlerini kadınlara özgüymüşçesine sunarak, çağdışı cinsiyet rollerini yine pekiştirdi ve cinsiyetçiliği iyi bildiğini gösterdi. Sitesinde sadece kadınlara özel “Mutlu aileniz için ipuçları ve eğlenceli etkinlik önerileri, mutfağınız için leziz ve pratik … Devamı