CHh7dBEUkAAMb_O

Evin reisi yoktur

67 kişi harekete geçti

GÜNCELLEME

Pazar günü Özsüt’ün “evimizin reisi babalar” söylemine karşı başlattığımız eylem sonuçlandı! Özsüt’e Tweet gönderen 67 kişi ve ‪#‎EvinReisiYoktur‬ etiketine destek veren 161 kişi sayesinde sesimiz duyuldu ve Özsüt eyleme katılanlara tek tek özür mesajı gönderdi.

Özsüt ile gerçekleştirdiğimiz yapıcı diyalog sonrasında Özsüt bize bu açıklamayı gönderdi: “Özsüt olarak, cinsiyetçi söylemleri asla benimsemiyoruz, böyle bir algıya sebep olduğumuz için özür dileriz. Misafirlerimizin keyifli vakit geçirmesi için hazırladığımız gazetemizde tepkinize neden olan bir ufak bir ifade kayması yaşanmış. Bu nedenle gazetelerimizin göz önünden kaldırılması için uyarıları yaptık. Geri bildiriminiz için çok teşekkürler. Saygılarımızla…”

Bu kazanım eylemimize katılan 228 kişi ve Özsüt ile olan yapıcı iletişimimiz sayesinde gerçekleşmiştir! Tekrardan hatırlatmak istiyoruz, bizim amacımız kimseyi linç etmek değil, değişime önayak olmak! Eylemimize katılan herkese ve Özsüt’e teşekkür ediyoruz!

ozsut_cevap      ozsut_cevap2     ozsut son

 

NE OLDU?

Özsüt, Babalar Günü için hazırlayıp menülere de koyduğu ekte “Babalarımızın kalbimizdeki yeri ayrı. Onlar sadece evimizin reisi değil, en yakın dostlarımız. Onlarla sevinçlerimizi de hüzünlerimizi de paylaşmanın tadı başka. Oyunlarımızın, masallarımızın, hayallerimizin baş rolündeki gizli süper kahramanımız, bizim hem umudumuz, hem örneğimiz olan babalarımızın Babalar Günü kutlu olsun!” paragrafına yer verdi.  Babalar Günü’nün yaklaşmasıyla çok da şaşırtıcı olmayan bir şekilde ilk cinsiyetçi reklamımız da topluma sunuldu.

 

CHh7dBEUkAAMb_O     ozsut2

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Bizler, ataerkil aile düşünce yapısının babaya addettiği “evin reisliği” sıfatını kabul etmiyoruz ve bunun gibi kadını hiyerarşik olarak babaya göre daha aşağıda konumlandıran her türlü anlayışın da karşısında duruyoruz. Ataerkilliğin getirdiği bu ve benzeri kavramların artık terk edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü kadının toplumdaki yeri ve temsiliyle ilgili sorunlar, sadece kadına ya da feminizme özgü olmaktan çıkan, toplumsal bir sorun olduğuna inanıyoruz. Çünkü erkeğe ve kadına atfedilen bu çarpık roller, kadını bir erkeğin karısı, kız kardeşi, annesinden öte bir birey olarak adlandırmaktan kaçarken, erkeği de atfettiği roller ve görevler altında ezmeye başladığını düşünüyoruz.

Bildiğiniz üzere; daha önceki uzun yıllar boyunca, kadını erkeğe hem ekonomik hem de otorite açısından bağımlı olan, iyi düşünemeyen ya da ev ekonomisini yapamayacak niteliksizlikte bir “tür” olarak gösteren anlayış, medeni kanunda da yer almaktaydı. Yeni Medeni Kanun ile “aile reisi kocadır” ibaresi değiştirilerek “evlilik birliğini eşler beraber yönetirler” ibaresi getirilmiştir. Fakat belli ki kanun değişmiş olsa da erkekler bu yakıştırmadan kurtulamamıştır.

Bizler ne erkeğin tek görevinin eve para getirmek ve “zavallı” kadınlara bakım vermek olduğuna inanıyor, ne de kadınlar olarak bakıma muhtaç, önemli kararlar veremeyen, mutfağa tıkılıp; çocuklara bakması gereken yaratıklar olduğumuzu düşünüyoruz.

HAREKETE GEÇİN!

Özsüt’ün bu metni hazırlarken genel geçer ataerkil algıyla hareket ederek bir hataya düştüğüne inanmak istiyor, özür dileme ve metni düzenleme özverisini gösterecek anlayışa sahip olduğuna inanmak istiyoruz. Aşağıdaki Tweet’i gönder butonuna tıklayarak Özsüt’e bu talebi iletebilirsiniz!

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN
indir 3 aktivist

Transfobik Doktor Kayhan Kaya’yı ifşa ediyoruz!

    NE OLDU? Dr. Kayhan Kaya bir facebook grubunda yaptığı yorumlarda trans kadınlar için “tıbben erkek”, “evrensel gerçeklerle uyuşmuyor”, “Vücuda açılan herhangi bir delik vajina olarak değerlendirilemez.”, “Kadın nüfus cüzdanı verilmesi yanlış bir olay.” sözleriyle trans kadınları hedef aldı. … Devamı

devlet-destekli-projede-kiz-ogrenci-yasagi-669495-1 1 aktivist

Ufukta Bilim Var Ama Kız Çocukları Yok!

    NE OLDU?   Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen ve Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığında yürütülen “Ufukta Bilim Var Projesi”, “sadece erkek öğrencilere yönelik” eğitimler düzenlemektedir. NE DÜŞÜNÜYORUZ?    Sadece erkek öğrencileri … Devamı

ogretmenler 4 aktivist

MEB’e Soruyoruz!

NE OLDU? Van’ın Çatak ilçesinde iki öğretmene, doğum günü kutlamasında birbirlerine sarıldıkları gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı. Kadın öğretmene maaş kesme ve ilçe dışında bir okulda görevlendirme, erkek öğretmene ise ilçe sınırları dışında bir okula gönderilme cezası verildi. … Devamı

thumbnail 3 aktivist

Erkek şiddeti karşısında 6284 yanımızda!

25 Kasım 2019’a özel “Erkek şiddeti karşısında 6284 yanımızda!“ broşürü yayında! Erkek şiddeti karşısında natrans heteroseksüel kadın ya da LGBTİ+’ler olarak pek çok hakkımız var! Bu broşür; tanıdığınız/tanımadığınız, ilişkide olduğunuz/olmadığınız herhangi bir erkek tarafından sizin ya da çevrenizdekilerin maruz bırakıldığı … Devamı

İntihara itilen LGBTİQ+’ların faili olmaktan vazgeç Kaknüs!

  NE OLDU? “Anne Babalar için Gençlerde Homoseksüelliği Önleme Rehberi” isimli homofobik ifadeler içeren “sözde kitap” Kaknüs Yayınevi tarafından basılıp, D&R tarafından satışa sunuldu. D&R ve Kaknüs Yayınevi’nin bu tutumu homofobiyi normalleştirip beslemekle kalmıyor, aynı zamanda eşcinselliği patolojik bir olgu … Devamı