Fıstık gibi olmak bir istihdam kriteri midir?

524 kişi harekete geçti

BAŞARDIK!

Merkez Ajans, önce samimiyet kılıfı ile servis ettiği iş ilanındaki aşağılayıcı ve kadını metalaştıran dili değiştirdi, ardındansa hem Facebook hesabına bırakılan tepkili mesajlara, hem de e-posta kutularını dolduran 500’ün üstündeki mesaja dayanamayıp Facebook sayfasını kapadı. Başarıyı elde ettiğimiz gün yaşananları görmek için buraya tıklayarak hazırladığımız onedio listesine göz atabilirsiniz!

12041781_10153712484133086_1433373647_n

NE OLDU?

Merkez Ajans, satış elemanı pozisyonu için verdiği kendilerince bol esprili ve samimi olduklarını düşündükleri  iş ilanında bir dizi kriter sıralıyor ve “Zengin abilerin” ilgisini çekmek için akıllı olmanıza gerek olmadan, teknolojiden birazcık anlamanız ve seksi bir kadın olmanız yeterli mesajı ile “o” kadını iş arkadaşı olmaya davet ediyor.

merkez ajans

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Merkez Ajans çalışanlarının görüşleri alınarak belirlenen kriterlerde; cinselliğini kullanarak müşteri çeken, aptal sarışın olmayan, tercihen çayını şekersiz içen (dolayısıyla manken gibi bir fiziğe sahip), istediklerini trip atarak ve inat ederek elde eden kadın tipi kullanılarak kadınlar aşağılanıyor, kadınlarla ilgili kalıpyargılar yeniden üretiliyor ve kadınlara karşı ayrımcılık normalleştirilerek destekleniyor.

EYLEME GEÇ

Biz erktolia olarak “müşteri bağlayacak fıstık gibi bir hatun arayan” işverenin bu cinsiyetçi ve ayrımcı tavrına karşı çıkıyor ve iş hayatında kadını cinsel bir obje olarak kullanarak müşteri kazanmaya çalışan zihniyete son vermek adına herkesi bu eylemimize destek vermeye çağırıyoruz! Aşağıdaki GÖNDER butonona tıklayarak Merkez Ajans’a göndererek bu ilan için kadınlardan özür dilemelerini talep edebilirsiniz.

 

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN
erktolia_purplefooter 1 aktivist

#TransfobikPedagojiDernegi

Pedagoji Derneği'nin transfobik açıklamalarını karşı çıkıyoruz! Trans çocuklar vardır! Çocuklar genital organlarından bağımsız istediği oyuncakla oynayıp,istediği rengi giyebilmelidir!