Hayır diyeceğim Media Markt!

75 kişi harekete geçti

NE OLDU?

Elektronik satış mağaza zinciri Media Markt, son derece cinsiyetçi bir reklam filmine imza attı. Reklam filminde, nikah masasında “evlenmem” diyen kadını alışveriş ile nikaha razı edip, bu filmini #evetdiyecek etiketi ile sosyal medyada paylaştı.

Şahit olduğumuz olay, bir nikah esnasında gelinliği ile nikah masasında oturan kadının “evet” dememesi, bunun üzerineyse nikah memurunun damada, gelini razı edebilmek için kendisini alışverişe götürmesini tavsiye etmesi. Tavsiyeye uyan damat adayı, evlenmek istediği kadının iradesini hiçe sayıp kadını mal ve mülkle nikaha razı etmek üzere Media Markt’ın yolunu tutuyor. Daha az evvel “Evlenmem” diyen gelin adayımız ise mağazaya girip binlerce ürünü düşük fiyata bulunca bir anda yelkenleri suya indiriyor ve evlenmeye razı oluyor.

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Sevgili Media Markt yetkilileri, siz hiç zorla evlendirildiniz mi? Bu ülkede her sene kaç kadın rızası olmadan, türlü nedenlerden ötürü aile zoruyla evlendirilip kabus gibi bir hayat yaşamaya zorlanıyor, haberiniz var mı? Daha 13 yaşında tecavüzcüsü ile zorla evlendirilerek, bir ay sonra “eşinin” babası tarafından katledilen Hilal Ünal’ın bedeni henüz soğumamışken, bu şakaya gelmeyecek konuyu satış stratejinizin bir parçası haline getirmeden önce bir durup düşündünüz mü?

Siz “hayır” cevabını cevaptan saymayan, “Bir kadın hayır derse bu aslında evet demektir” diyen algının bugüne kadar kaç kadının yaşamına mal olduğunu biliyor musunuz? Kadının iradesini, benliğini hiçe sayan bir tecavüz kültürüne ortak olmadan önce bu konuya hiç kafa yordunuz mu?

Peki bir kadının aslında istemediği bir adamla yalnızca mal mülk için evlenmeye razı olacak kadar sığ sunulması, aklınızdaki ideal kadın hakkında nasıl bir izlenim uyandırıyor? Eğlenilmeyip evlenilecek kadın derken kastedilen, hediyelerle idare edilip kandırılabilen kadınlar mı yani? Burada satın alınan şey çeyiz mi, yoksa gelinin kendisi mi sevgili Media Markt?

Media Markt’ın #evetdiyecek hashtag’i ile yaydığı bu kampanyayı sonlandırmasını, reklam filmini geri çekmesini ve açık şekilde unuttuğu “hayır” kelimesinin anlamını hatırlamasını talep ediyoruz!

HAREKETE GEÇİN

erktolia ekibi olarak toplumumuzdaki en büyük adaletsizliklerden biri olan kadının iradesinin her gün yeniden ayaklar altına alınmasına gülemiyor, bu komik olmayan reklam filminin bir an önce hafızalardan silinmesini istiyoruz.

Eğer siz de bize katılıyorsanız Twitter üzerinden kampanyamıza katılarak bize destek olabilirsiniz!

 

Twitter’da harekete geçiyorum

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN