Homofobi öldürür!

NE OLDU?

Tüm dünyada ulusal ve uluslararası psikoloji, psikiyatri ve diğer ruh sağlığı kuruluşlarının akademik çalışmalar ve insan hakları ilkeleri çerçevesinde 1970’lerden itibaren eşcinselliği, biseksüelliği ve akabinde trans varoluşları “hastalık” olarak tanımlamaktan vazgeçmiş olmasına, hastalık sınıflandırma sistemlerinden çıkarmış olmasına, eğitim ve uygulama programlarının buna göre revize edilmiş olmasına ve de aksi yönde tutuma sahip olanları şiddetle kınamasına rağmen, kişisel çıkarları ve/veya ideolojileri uğruna LGBTİQA+ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks, Questioning, Aseksüel) varoluşları “hastalık” olarak tanımlamakta ve homofobik/transfobik uygulamalarını sürdürmekte ısrarcı olan bir takım sözde ruh sağlığı uzmanları dünyanın çeşitli yerlerinde karşımıza çıkabilmektedirler. Bu kişiler bazen yazdıkları kitaplar, makaleler, yazılar ile bazen de “onarım terapisi”, “düzeltme terapisi” gibi sözde tedavi uygulamaları ile homofobik/transfobik nefret söyleminin bir parçası olmaya devam etmekteler.

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Homofobik/transfobik söylemler, kitaplar ve uygulamalar, nefret söylemlerinin ve de nefret cinayetleri ile intiharlara giden yolların inşasına ortak olmaktadır!

TODAP (Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği) ruh sağlığı alanında “uzmanlık” kisvesi altında yapılan tüm homofobik/transfobik uygulamalara ve bu uygulamaları yaygınlaştıran kitaplara karşı eyleme geçiyor! Biz de erktolia olarak bu eyleme destek oluyoruz!

Bunun ilk adımlarından biri olarak Türkiye’de dolaşımda olan (ve aşağıda listesi verilen) homofobik/transfobik kitapları almayacağımızı, bunları yazan, basan ve satan kişileri, kurumları, yayınevlerini ve kitabevlerini kınadığımızı belirtiyor ve ruh sağlığı çalışanları ile birlikte tüm kamuoyunu bu konuda duyarlı davranarak söz konusu kitapları teşhir etmeye ve almamaya davet ediyoruz!

HAREKETE GEÇ!

Nefret söylemlerine ve cinayetlerine ortak olmamak, bu dünyayı kimse için yaşanılmaz kılmamak adına homofobik ve transfobik kitapları almayın!

Eyleme katılmak için bu linki imzayalabilirsiniz!

 

Homofobik/transfobik kitaplar listesi:

– Erkek Homoseksüeller İçin Onarım Terapisi (Dr. Joseph Nicolosi, Kaknüs Yayınları)
– Anne Babalar İçin Gençlerde Homoseksüelliği Önleme Rehberi (Dr. Joseph Nicolosi ve Linda Ames Nicolosi, Kaknüs Yayınları)
– Eşcinsellik Kader Değildir: Eşcinsel Yönelim Terapisi (Dr. A. Cem Keçe, Pusula Yayınları)
– Kızları Kız Erkekleri Erkek Gibi Yetiştirmek (Psk. Banu Yaşar, Zafer Yayınları)
– Bütün Kadınlar Aptal Sen Hariç (Erdal Demirkıran, Kashna Yayınları)

TODAP’dan not: Bu listedeki kitaplar, bilgimiz dahilinde olan ve alanda en yaygın şekilde karşımıza çıkanlar olmakla birlikte, bunların dışında da çeşitli homofobik, transfobik ve cinsiyetçi kitaplar söz konusudur. Bu türden kitaplarla karşılaştığınızda bunları todap.der@gmail.com adresine bildirmenizi rica ediyoruz.

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN

Hiciv değil şiddet! Efes’i boykot ediyoruz.

NE OLDU?   Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu, kadın ve erkek ikili cinsiyetlerine atıfta bulunarak piyasaya sürdüğü son bira şişelerinde kadınlar için “Zilli Sally”, erkekler için ise “Delikanlı Harry” gibi cinsiyetçi ifade ve görseller kullandı. … Devamı

Özür Dile Fedon!

    NE OLDU? Şarkıcı Fedon, 3 Haziran 2019 tarihinde bir televizyon programında kendisiyle yapılan röportajda “…Kadına çok tokat attım. Ama şimdi elim kalkmaz. Gençlik… Şiddet yok ama öyle kadınlar var ki kesilmeye bile layık, o ayrı.” şeklinde kadın düşmanı … Devamı

Kadınlar; güzellik, aile, ev, sağlık konularıyla ilgilenmek ve bilmek zorunda değildir P&G!

NE OLDU? P&G, #kadinlarbilir kampanyasıyla temizlik ürünlerini, bebek bezini ve epilasyon ürünlerini kadınlara özgüymüşçesine sunarak, çağdışı cinsiyet rollerini yine pekiştirdi ve cinsiyetçiliği iyi bildiğini gösterdi. Sitesinde sadece kadınlara özel “Mutlu aileniz için ipuçları ve eğlenceli etkinlik önerileri, mutfağınız için leziz ve pratik … Devamı