Homofobik Fenerbahçe Spor Kulübü, Angel McCoughtry’dan özür dilesin!

62 kişi harekete geçti

GÜNCELLEME

Başlatmış olduğumuz eylem sonrasında Angel McCoughtry’a mobbing uygulamış olan Fenerbahçe Bayan Basketbol Şube Sorumlusu Asbaşkanı İsfendiyar Zülfikari talebimize cevap vermek bir kenara dursun, kendisinden özür talep eden herkesi Twitter üzerinden bloklamıştır. #HomofobikFenerbahçe #FenerbahçeBloklamaÖzürDile diyerek herkesi bir tweet ile tepki göstermeye çağırıyoruz!

NE OLDU?

Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı’nda basketbolcu olan Angel McCoughtry, hakkında Hürriyet gazetesinde çıkan kız arkadaşıyla nişanlandığı yönündeki haber üzerine kulübüyle sorunlar yaşamaya başladı. Angel McCoughtry, lezbiyen olduğunun ifşa edilmesiyle birlikle Fenerbahçe Bayan Basketbol Şube Sorumlusu Asbaşkanı İsfendiyar Zülfikari’nin tarafından, Hürriyet Gazetesi’ne dava açması ve bu haberi yalanlaması konusunda baskıya uğradı. Sözleşmesinin sonlandırılacağı yönündeki bu tehditkâr tutum doğrultusunda, işini ve huzurunu kaybetmekten korkan başarılı sporcu, ilişkisini yalanlayan bir duyuru yayınlamak zorunda bırakıldı.

Buna rağmen baskı ve mobbing’i sonlandırmayan İsfendiyar Zülfikari, Angel McCoughtry’ın ödemelerini geciktirerek ve takımdan gitmesini istediğini belirterek sporcunun üzerinde daha da ağırlaşan bir baskı oluşturdu ve Fenerbahçe yönetimi de bu tutum karşısında sporcusunun arkasında durmamayı tercih etti.

Bütün bu yalanlama sürecinden sonra, Angel McCoughtry 5 yıl boyunca emek verdiği takımından, sözleşmesini sonlandırarak ayrılmak zorunda bırakıldı. Yaşadıklarını kaosGL.org‘a anlatan basketbolcu, yaşadığı mobbing hakkında Fenerbahçe Spor Kulübüne dava açmaya hazırlanıyor.

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Bireylerin cinsel yönelimlerini hiçe sayıp, cinsel kimlikleri hakkında söz sahibi olabileceğini düşünen ve “normal” algısını çalışanlarına dayatma cüretini gösteren kurumları kınıyoruz! Fenerbahçe Spor Kulübü’nün sporcularının cinsel yönelimleri, kulüp yöneticilerinin, takım başkanlarının veya antrenörlerin inisiyatifinde değildir!

Lezbiyen, gay, biseksüel, transeksüel ve interseksleri görünmez olmaya zorlayan bir zihniyetin sadece spordan değil hayatın diğer bütün alanlarından silinmesi, daha fazla insanın cinsel kimlikleri yüzünden mağdur edilmemesi ve kimsenin kendi varoluşuna ve aşkına sahip çıktığı için bedel ödemeye mecbur bırakılmaması için Angel McCoughtry’nin attığı bu cesur adımı sonuna kadar destekliyoruz. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün ve İsfendiyar Zülfikari’nin Angel McCoughtry’dan bir basın açıklamasıyla birlikte özür dilemesini talep ediyor ve kendisine, açacağı davada destekçisi olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

HAREKETE GEÇ

Toplumun her kesiminden insanın iliklerine işlemiş bu mantık dışı nefretin ve homofobinin son bulması, aynı çirkin baskıya başka sporcuların maruz kalmaması adına; Fenerbahçe Spor Kulübü’nün ve Bayan Basketbol Şube Sorumlusu Asbaşkan İsfendiyar Zülfikari’nin, Angel McCoughtry’dan özür dilemesini ve tazminat ödemesini talep ediyorsanız, bir tweet atarak siz de Angel McCoughtry’ın yalnız olmadığını gösterebilirsiniz!

Twitter’da harekete geçiyorum

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN