Huggies: cinsiyetçi reklamlarına son ver!

NE OLDU?

Huggies bebek bezi markası, çektiği her reklam filminde cinsiyetçi klişelere yer veriyor. Kız ve oğlan bebeklerin biyolojik farklılıklarından ötürü farklı bebek bezleri tasarlayan Huggies, reklam filminde ise cinsiyet rollerine adanmış rol farklılıkları üzerinden ürününü pazarlıyor. Reklam filminde kız çocuklar için “onun süsü, şefkati hiç bitmeyecek” oğlan çocuklar içinse “onunsa maçı, maceraları hiç bitmeyecek” diyor. Biyolojik farklardan kaynaklanmayan, cinsiyet rollerini, ailelerinin çocuklarını yetiştirme tarzı olarak benimsemesini öngörüyor.

Huggies reklam filmlerinde kız çocuklar pembe renklerle ve pasif duygusal özelliklerle eşleştirilirken, oğlan çocuklar mavi renklerle ve agresif duygusal özelliklerle eşleştiriliyor. Ayrıca Huggies hedef kitlesinin sadece kadınlar olduğunu ve bebek bezi değiştirmenin sadece annelik görevi olduğunu düşündüğünden reklam filmlerinde asla erkeklere yer vermiyor. 

Sadece 2015 Babalar Gününde reklam filminde babalara yer veren Huggies, bunu ise yine kız ve oğlan çocuk sahibi babalar üzerinde fark oluşturarak yapmıştır. Kız çocuk babaları  kısıtlayıcı, kontrolcü, kıskanç ve agresif birer ebeveyn olarak sunulurken; oğlan babaları, yine mesafeli olarak betimlenmelerinin dışında, oğlan çocuğuna yaramazlığını, özgürlüğünü, maceralarını, teşvik eden babalar olarak yansıtarak iki farklı cinsiyetten olan çocuklara tamamen farklı davranışlar sergilenmesi gerektiği mesajını veriyor.

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Huggies’in yine bir reklam filminde annesi, Defne’nin bezini değiştirmekten yorgun düşmüş; bunun sebebi belki de, Defne’nin çok kaka yapması değil de, babasının bu vazifeyi üstlenmemesidir. Bizler erktolia ekibi olarak, yenidoğanların başka hiçbir nedenden ötürü olmasa bile emzirilmeleri nedeni ile anne ile daha fazla iletişim içerisinde olduklarının farkındayız; fakat bu, bebek bakımının tüm diğer unsurları yalnızca anneye ait birer vazife olmalı demek değildir. Bir baba da, bir anne kadar iyi bez değiştirebilir, çocuğunu bir anne kadar iyi yıkayabilir ve onu, emzirme döneminin sonunda, bir anne kadar iyi besleyebilir; bir baba da, çocuğu için en doğru olanın ne olduğunu annesi kadar iyi bilir.

Bizler, çocuklarımızı cinsiyetlerine göre farklı yetiştirmeyi ve cinsiyetçi ebeveynler olmayı reddediyoruz!

HAREKETE GEÇİN!

Huggies yetkilileri, artık insanların cinsiyetçi çocuk eğitimi hakkında ne düşündüğü ile ilgili güncel tartışmalardan haberdar olmayabilir, ziyanı yok. Bizler bu açığı kapamak için bir imza kampanyası başlattık. Eğer sizler de bu tür cinsiyetçi reklamların, artık son bulması gereken cinsiyetçilik sorununu körüklediğine inanıyorsanız, Huggies’ten şu ana dek yayınlanmış cinsiyetçi reklam filmleri için açıklama ve özür ve gelecekte bu tür filmlerin tekrarlanmamasını talep etmek için bir imza vererek eylemimizi güçlendirebilirsiniz!

Siz de bir imza atın!

 

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN

Hiciv değil şiddet! Efes’i boykot ediyoruz.

NE OLDU?   Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu, kadın ve erkek ikili cinsiyetlerine atıfta bulunarak piyasaya sürdüğü son bira şişelerinde kadınlar için “Zilli Sally”, erkekler için ise “Delikanlı Harry” gibi cinsiyetçi ifade ve görseller kullandı. … Devamı

Özür Dile Fedon!

    NE OLDU? Şarkıcı Fedon, 3 Haziran 2019 tarihinde bir televizyon programında kendisiyle yapılan röportajda “…Kadına çok tokat attım. Ama şimdi elim kalkmaz. Gençlik… Şiddet yok ama öyle kadınlar var ki kesilmeye bile layık, o ayrı.” şeklinde kadın düşmanı … Devamı

Kadınlar; güzellik, aile, ev, sağlık konularıyla ilgilenmek ve bilmek zorunda değildir P&G!

NE OLDU? P&G, #kadinlarbilir kampanyasıyla temizlik ürünlerini, bebek bezini ve epilasyon ürünlerini kadınlara özgüymüşçesine sunarak, çağdışı cinsiyet rollerini yine pekiştirdi ve cinsiyetçiliği iyi bildiğini gösterdi. Sitesinde sadece kadınlara özel “Mutlu aileniz için ipuçları ve eğlenceli etkinlik önerileri, mutfağınız için leziz ve pratik … Devamı