12528545_10154090845253086_1546547260_o

İthaki Yayınları Virginia Woolf ile ilgili nefret dolu biyografisini düzeltsin!

BAŞARI!

İthaki Yayınlarının cinsiyetçi Virgina Woolf biyografisine sessiz kalmadık! Başlatmış olduğumuz eylem dışında birçok farklı birey ve örgüt de tepkilerini dile getirdiler. İthaki Yayınları önce bu cinsiyetçi biyografiden dolayı özür diledi, sonrasında da yeni baskılarda biyografi bölümüne yer vermeyeceklerini dile getirdi.

Yazmış oldukları diğer biyografilerin de “o işini ayakta da görür” ya da “sütyen kopçasını tek eliyle açabilen ilk insan” gibi cinsiyetçi ifadeler içerdiğini gördük. Dildeki cinsiyetçiliğin hayatımıza nasıl etki ettiğine bir kez daha şahit olduk. Maalesef özürlerinde öz eleştiriden çok savunma ve hatayı kabul etmekten ziyade mağduriyet yaratma çabası vardı. Amacımız İthaki Yayınları’ndaki editörlerin kendi içlerindeki cinsiyetçilikle yüzleşmesi ve hatalarını düzeltmesiydi. İthaki Yayınları ise bu biyografileri düzeltmek yerine tamamen kaldırmayı tercih etti. Cinsiyetçilikle yüzleşmelerini, mağduriyet yerine öz eleştiriye odaklanmalarını ve yapıcı olarak cinsiyetçilikten arınmış biyografiler üretmelerini dilerdik.

Biyografiler kaldırılacağı için eylemimizi sonlandırıyoruz. Bizimle birlikte tepkisini dile getiren ve cinsiyetçiliğe karşı harekete geçen herkese çok teşekkürler! Örgütlü mücadelemizin kazanımlarını hep beraber elde ediyoruz!

GÜNCELLEME

İthaki Yayınları, Radikal Kitap’a yaptığı yazılı açıklamada Virginia Woolf kitaplarına basılan biyografilerde kullanılan “maksadını aşan eril dilden ötürü” özür dilemiştir. Bu açıklama ile yetinmeyeceğimizi ve söz konusu biyografilerin yeni basımlarda cinsiyetçi olmayan biyografiler ile değiştirileceğinin sözü verilmediği müddetçe eylemimize devam edeceğimizi buradan İthaki Yayınları’na belirtmek isteriz.

NE OLDU?

İthaki Yayınları, Virginia Woolf’un Kendine Ait Bir Oda adlı kült feminist eserini, Woolf’un akıl hastalığı ve feminizmi ile dalga geçen bir biyografi ile bastı.

HtsLklcdtrnHasr-800x450-noPad

 

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

İthaki, “59 yaşında mezarlığa adım attı”, “bir kaşık suda boğuldu”,“Geri gelir mi? Gelirse gelsin. Kim korkar bakire kurttan” gibi cümlelerle Woolf’u bir yazar olarak küçük düşürmeye çalışmakla kalmamış, feminist yazını da “Paranoyaklığı zaten Shakespeare’in olmayan kız kardeşi üzerine saatlerce konuşmasından belliydi”diyerek küçümsemiş; eril dilin tipik bir örneği haline gelen son derece hadsiz bir biyografi denemesi basmıştır.

HAREKETE GEÇ!

Edebiyatta kadın düşmanlığının mizah kisvesi altında üretildiği bir ortamda, okuyucular olarak İthaki’den bu çirkin biyografiyi düzeltmelerini talep ediyoruz!

İthaki Yayınları’ndan Virginia Woolf ile ilgili bu düşmanlık dolu biyografiyi düzeltmelerini talep etmek için sen de harekete geç, bu bağlantıya tıklayarak bir imza ver!

 

 

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN
indir 3 aktivist

Transfobik Doktor Kayhan Kaya’yı ifşa ediyoruz!

    NE OLDU? Dr. Kayhan Kaya bir facebook grubunda yaptığı yorumlarda trans kadınlar için “tıbben erkek”, “evrensel gerçeklerle uyuşmuyor”, “Vücuda açılan herhangi bir delik vajina olarak değerlendirilemez.”, “Kadın nüfus cüzdanı verilmesi yanlış bir olay.” sözleriyle trans kadınları hedef aldı. … Devamı

devlet-destekli-projede-kiz-ogrenci-yasagi-669495-1 1 aktivist

Ufukta Bilim Var Ama Kız Çocukları Yok!

    NE OLDU?   Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen ve Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığında yürütülen “Ufukta Bilim Var Projesi”, “sadece erkek öğrencilere yönelik” eğitimler düzenlemektedir. NE DÜŞÜNÜYORUZ?    Sadece erkek öğrencileri … Devamı

ogretmenler 4 aktivist

MEB’e Soruyoruz!

NE OLDU? Van’ın Çatak ilçesinde iki öğretmene, doğum günü kutlamasında birbirlerine sarıldıkları gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı. Kadın öğretmene maaş kesme ve ilçe dışında bir okulda görevlendirme, erkek öğretmene ise ilçe sınırları dışında bir okula gönderilme cezası verildi. … Devamı

thumbnail 3 aktivist

Erkek şiddeti karşısında 6284 yanımızda!

25 Kasım 2019’a özel “Erkek şiddeti karşısında 6284 yanımızda!“ broşürü yayında! Erkek şiddeti karşısında natrans heteroseksüel kadın ya da LGBTİ+’ler olarak pek çok hakkımız var! Bu broşür; tanıdığınız/tanımadığınız, ilişkide olduğunuz/olmadığınız herhangi bir erkek tarafından sizin ya da çevrenizdekilerin maruz bırakıldığı … Devamı

İntihara itilen LGBTİQ+’ların faili olmaktan vazgeç Kaknüs!

  NE OLDU? “Anne Babalar için Gençlerde Homoseksüelliği Önleme Rehberi” isimli homofobik ifadeler içeren “sözde kitap” Kaknüs Yayınevi tarafından basılıp, D&R tarafından satışa sunuldu. D&R ve Kaknüs Yayınevi’nin bu tutumu homofobiyi normalleştirip beslemekle kalmıyor, aynı zamanda eşcinselliği patolojik bir olgu … Devamı