İthaki Yayınları Virginia Woolf ile ilgili nefret dolu biyografisini düzeltsin!

BAŞARI!

İthaki Yayınlarının cinsiyetçi Virgina Woolf biyografisine sessiz kalmadık! Başlatmış olduğumuz eylem dışında birçok farklı birey ve örgüt de tepkilerini dile getirdiler. İthaki Yayınları önce bu cinsiyetçi biyografiden dolayı özür diledi, sonrasında da yeni baskılarda biyografi bölümüne yer vermeyeceklerini dile getirdi.

Yazmış oldukları diğer biyografilerin de “o işini ayakta da görür” ya da “sütyen kopçasını tek eliyle açabilen ilk insan” gibi cinsiyetçi ifadeler içerdiğini gördük. Dildeki cinsiyetçiliğin hayatımıza nasıl etki ettiğine bir kez daha şahit olduk. Maalesef özürlerinde öz eleştiriden çok savunma ve hatayı kabul etmekten ziyade mağduriyet yaratma çabası vardı. Amacımız İthaki Yayınları’ndaki editörlerin kendi içlerindeki cinsiyetçilikle yüzleşmesi ve hatalarını düzeltmesiydi. İthaki Yayınları ise bu biyografileri düzeltmek yerine tamamen kaldırmayı tercih etti. Cinsiyetçilikle yüzleşmelerini, mağduriyet yerine öz eleştiriye odaklanmalarını ve yapıcı olarak cinsiyetçilikten arınmış biyografiler üretmelerini dilerdik.

Biyografiler kaldırılacağı için eylemimizi sonlandırıyoruz. Bizimle birlikte tepkisini dile getiren ve cinsiyetçiliğe karşı harekete geçen herkese çok teşekkürler! Örgütlü mücadelemizin kazanımlarını hep beraber elde ediyoruz!

GÜNCELLEME

İthaki Yayınları, Radikal Kitap’a yaptığı yazılı açıklamada Virginia Woolf kitaplarına basılan biyografilerde kullanılan “maksadını aşan eril dilden ötürü” özür dilemiştir. Bu açıklama ile yetinmeyeceğimizi ve söz konusu biyografilerin yeni basımlarda cinsiyetçi olmayan biyografiler ile değiştirileceğinin sözü verilmediği müddetçe eylemimize devam edeceğimizi buradan İthaki Yayınları’na belirtmek isteriz.

NE OLDU?

İthaki Yayınları, Virginia Woolf’un Kendine Ait Bir Oda adlı kült feminist eserini, Woolf’un akıl hastalığı ve feminizmi ile dalga geçen bir biyografi ile bastı.

HtsLklcdtrnHasr-800x450-noPad

 

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

İthaki, “59 yaşında mezarlığa adım attı”, “bir kaşık suda boğuldu”,“Geri gelir mi? Gelirse gelsin. Kim korkar bakire kurttan” gibi cümlelerle Woolf’u bir yazar olarak küçük düşürmeye çalışmakla kalmamış, feminist yazını da “Paranoyaklığı zaten Shakespeare’in olmayan kız kardeşi üzerine saatlerce konuşmasından belliydi”diyerek küçümsemiş; eril dilin tipik bir örneği haline gelen son derece hadsiz bir biyografi denemesi basmıştır.

HAREKETE GEÇ!

Edebiyatta kadın düşmanlığının mizah kisvesi altında üretildiği bir ortamda, okuyucular olarak İthaki’den bu çirkin biyografiyi düzeltmelerini talep ediyoruz!

İthaki Yayınları’ndan Virginia Woolf ile ilgili bu düşmanlık dolu biyografiyi düzeltmelerini talep etmek için sen de harekete geç, bu bağlantıya tıklayarak bir imza ver!

 

 

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN

Hiciv değil şiddet! Efes’i boykot ediyoruz.

NE OLDU?   Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu, kadın ve erkek ikili cinsiyetlerine atıfta bulunarak piyasaya sürdüğü son bira şişelerinde kadınlar için “Zilli Sally”, erkekler için ise “Delikanlı Harry” gibi cinsiyetçi ifade ve görseller kullandı. … Devamı

Özür Dile Fedon!

    NE OLDU? Şarkıcı Fedon, 3 Haziran 2019 tarihinde bir televizyon programında kendisiyle yapılan röportajda “…Kadına çok tokat attım. Ama şimdi elim kalkmaz. Gençlik… Şiddet yok ama öyle kadınlar var ki kesilmeye bile layık, o ayrı.” şeklinde kadın düşmanı … Devamı

Kadınlar; güzellik, aile, ev, sağlık konularıyla ilgilenmek ve bilmek zorunda değildir P&G!

NE OLDU? P&G, #kadinlarbilir kampanyasıyla temizlik ürünlerini, bebek bezini ve epilasyon ürünlerini kadınlara özgüymüşçesine sunarak, çağdışı cinsiyet rollerini yine pekiştirdi ve cinsiyetçiliği iyi bildiğini gösterdi. Sitesinde sadece kadınlara özel “Mutlu aileniz için ipuçları ve eğlenceli etkinlik önerileri, mutfağınız için leziz ve pratik … Devamı