Kadın katline teşvik eden dergi Hacamat’tan özür bekliyoruz!

83 kişi harekete geçti

NE OLDU 

“İslami mizah dergisi” sloganı ile yayımlanan Hacamat Dergisi, Nisan ayında düşünme ve söz söyleme hakkını, kadının katlini vacip gören zihniyetlerini açıkca ortaya koyan bir karikatür yayınlayarak kullandı. Ama biz hiç gülmedik. Karikatürde kalabalık bir grup erkek, bir kadını kılıçlarıyla “düzeltmeye” yani katletmeye gitmektedir. Karikatürde İslam’ın Cihad anlayışı olarak lanse edilen cinayet planı, Hacamat Dergisi için Cihad kelimesinin anlamının, camiye gidip orada fikirlerini paylaşan kadının bir grup erkek tarafından kılıçlarla katledilmesi olduğu anlaşılıyor.

hacamat karikatür

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ

Bu karikatür, din üzerinden özel-kamusal alanların ve kamusal alanlar içinde özellikle caminin “erkek egemen mekân” olarak kodlandığının bir resmidir! Üstelik dergi, sapkın mizah anlayışı ve karikatürü ile söz konusu kodlamaları yeniden üretmektedir. Hacamat’a göre kadınlar söz söyleme hakkını erkeğe “emanet etmezse” bu, toplum için bir fitne sebebidir ve dolayısı ile kadının katli vaciptir!

Din üzerinden kadının söz söyleme hakkının gaspedilmesine, mekanlarda ikincilleştirilmesine hizmet eden, psikolojik ya da fiziksel tehditle can güvenliğini tehlikeye atan bütün söylemleri, metinleri, görselleri ve karikatürleri kınıyoruz. Biz de Hacamat Dergisi’ne ayar veriyoruz: Hiçbir kadın düzeltilmesi gereken fakat bir türlü düzelemeyecek olan kaburga kemiği değildir! Kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetini teşvik ettiğiniz bu karikatürü kaldırmanızı ve kadınlardan özür dilemenizi bekliyoruz! Bizim fikirlerimizi sizin kılıçlarınız kesmez!

HAREKETE GEÇ!

Hazırladığımız Tweet ile Twitter üzerinden başlattığımız eyleme destek olabilirsiniz, böylece hep beraber Hacamat’ın kadın cinayeti teşvikine karşı duruşumuzu gösterebiliriz.

Twitter’da harekete geçiyorum

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN
erktolia_purplefooter 1 aktivist

#TransfobikPedagojiDernegi

Pedagoji Derneği'nin transfobik açıklamalarını karşı çıkıyoruz! Trans çocuklar vardır! Çocuklar genital organlarından bağımsız istediği oyuncakla oynayıp,istediği rengi giyebilmelidir!