Kadınlar böyle reklamları istemez Doğadan Çay!

GÜNCELLEME

Yürütülen imza kampanyasına destek veren 20.000’den fazla destekçi ile eylemimiz ses getirdi! Doğadan Çay YouTube sayfasından reklamı kaldırdı ve reklamı paylaştığı Tweet’i geri çekti. Daha sonrasında sosyal medya hesaplarından reklamı geri çektiklerinin açıklamasını yazdı. Ayrıca erktolia’ya da bir açıklama metni gönderdi. Ertesi gün ise hem Doğadan Çay hem de reklamı çeken ajans Plasenta Conversation Agency sosyal medya hesaplarından özür metni yayınladılar. Hem Doğadan Çay’a hem de Plasenta Conversation Agency’e dikkatleri için teşekkür ederiz. Eylemimiz başarıya ulaşmıştır. Katkısı olan herkese sonsuz teşekkürler!

 

NE OLDU?

Doğadan çay toplumsal cinsiyet rollerindeki tüm klişeleri sıralayarak, kadınların ne istediğini anlattığını sandığı oldukça sığ bir reklamla “artık tüm kadınlar yeşil çayın iyiliğinden yararlansın diye Doğadan Yumuşak İçimli Yeşil Çay”ı tanıttı. Hali hazırda bulunan Doğadan Yeşil Çay’a göre bu ürünün farklı “yumuşak içimli” olması yani, Doğadan Çay’a göre “kadınlara daha uygun” olması.

Reklam filminde bir erkek, kadınların ne istediğini hızlı ve sinir bozucu bir ses tonu ve ritmiyle sıralıyor:

Kadınlar ne ister? Kaçmayan bir çorap, filmlerdeki gibi bir aşk ister. Daima 34 beden olsun ister, kilo yapmayan pasta ister…  Ayakkabı da ister, çanta da ister, çok ister; mükemmel erkek ister, şiir okusun ister, bir de çanta alırsa kalpten sever. Söylediklerinin yapılmasını ister ama söylemeden yapılsın ister. Çikolata ister, çiçek ister, sonra yine ayakkabı ister! Yeşil çay ister, keşke içebilsem der, yumuşak içimli de olsun ister…”

Plasenta Conversation Agency reklam ajansı tarafından, Kaan Kaner yönetmenliğinde çekilen reklam filminin feminist versiyonunu ise buradan izleyebilirsiniz. Alt yazıları Zeyno Pekünlü yazdı, Özge Kantaş seslendirdi ve Canan Coşkan ise miksledi:

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Kadınların öldürüldüğü, tacize ve tecavüze uğradığı, kadın haklarının hiçe sayıldığı ülkemizde medya yoluyla da pompalanan cinsiyetçiliğin bu konuda ne kadar önemli bir işlevi olduğunu biliyoruz. “Kadınlar ne ister gibi” yapılan her türlü reklam bu cinsiyetçiliği daha da derinleştirmekte ve kadınların asla istemedikleri şeyleri istiyormuş gibi görünmesinin de önünü açmaktadır. Doğadan markası da sunduğu bu reklamla cinsiyetçiliği körüklemekte ve daha eşitlikçi bir anlayış için engel teşkil etmektedir.

Söyleyelim mi kadınlar ne ister?

Eşitçe yaşamak ister. Öldürülmemek ister, şiddet görmemek ister. Tacize maruz kalmamak, tecavüze uğramamak ister. Haklarının ihlal edilmemesini ister. Ayrımcılığa uğramamak ister. Eşit işe, eşit ücret ister. Erkekler “kadınlar şunu ister” diye konuşmasın ister. Böyle cinsiyetçi reklamlar yapılmasın ister. Böyle cinsiyetçi reklamlarla ataerkinin zihinlere kazımaya çalıştığı cinsiyet rolleri pekişmesin ister. Kadının ne istediğinin sadece dış görünüş, güzellik, kozmetik/tekstil ürünleri ve talepkar romantik ilişkiler üzerinden tanımlanmamasını ister. Kadının isteklerinin böyle sığ ve aşağılayıcı bir algıyla sıralanmamasını ister.

Haklısınız Doğadan Çay, kadın ister de ister! Hiç bitmez istekleri. Bi’ zahmet de bu reklam filmini kaldırmanızı ve kadınlardan özür dilemenizi ister ayrıca kadınlar!

HAREKETE GEÇ!

Doğadan Çay’ın kadını böyle sığ bir algı içerisinde tanımlayan, aşağılayan ve toplumsal cinsiyet rollerini klişeleştirerek pekiştiren reklam filmini kaldırmasını siz de talep ediyorsanız, Melis Uluğ’un başlattığı imza kampanyasına bir imza atarak tepkinizi dile getirebilirsiniz!

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN

Hiciv değil şiddet! Efes’i boykot ediyoruz.

NE OLDU?   Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu, kadın ve erkek ikili cinsiyetlerine atıfta bulunarak piyasaya sürdüğü son bira şişelerinde kadınlar için “Zilli Sally”, erkekler için ise “Delikanlı Harry” gibi cinsiyetçi ifade ve görseller kullandı. … Devamı

Özür Dile Fedon!

    NE OLDU? Şarkıcı Fedon, 3 Haziran 2019 tarihinde bir televizyon programında kendisiyle yapılan röportajda “…Kadına çok tokat attım. Ama şimdi elim kalkmaz. Gençlik… Şiddet yok ama öyle kadınlar var ki kesilmeye bile layık, o ayrı.” şeklinde kadın düşmanı … Devamı

Kadınlar; güzellik, aile, ev, sağlık konularıyla ilgilenmek ve bilmek zorunda değildir P&G!

NE OLDU? P&G, #kadinlarbilir kampanyasıyla temizlik ürünlerini, bebek bezini ve epilasyon ürünlerini kadınlara özgüymüşçesine sunarak, çağdışı cinsiyet rollerini yine pekiştirdi ve cinsiyetçiliği iyi bildiğini gösterdi. Sitesinde sadece kadınlara özel “Mutlu aileniz için ipuçları ve eğlenceli etkinlik önerileri, mutfağınız için leziz ve pratik … Devamı