Kadınlar teknolojiden anlar Casper!

BAŞARDIK!

Casper cinsiyetçi reklamını kaldırdı ve özür diledi!

Casper’a karşı imza kampanyasını başlatan ve erktolia olarak desteklediğimiz Gülşah Güney’in açıklaması:

“Casper Türkiye’nin kadınları teknolojiden anlamayan bir karakter olarak gösterip, tüm cinsiyetçi önyargıları besleyen reklam filmi üzerine başlattığım imza kampanyası birçok sosyal medya kullanıcısı, kadın örgütü ve erktolia tarafından desteklendi. 4000’e yakın imza topladık ve Casper Türkiye talebimize yanıt verdi. Önce reklamı TV yayınından kaldırdı, daha sonrasında ise 14 Ağustos Cuma günü internet üzerinden bir canlı yayın yaparak bir açıklama yayınladılar, hem özür dilediler, hem de Casper Türkiye’ye konu hakkında sorduğumuz soruları yanıtladılar.

Öncelikle bu kampanyaya destek veren, imza atan, yayılmasını sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda Casper’a fikirlerimizi dikkate aldığı ve bu yanıt seansını düzenlediği için çok teşekkür ediyoruz. Reklam filminin tekrardan çekileceği ve bu sefer cinsiyetçi kalıp yargıları yıkmak adına bir adım atılacağı bilgisini edindik, umarız bir sonraki reklam bu şekilde gelişir. Cinsiyetçilikten muzdarip yaşadığımız bu coğrafyada cinsiyetçiliğin her gün reklamlar ve medya aracılığıyla tekrar tekrar üretilip, sıradanlaşmasından büyük üzüntü duyuyoruz.

Casper bundan sonra kadın örgütlerinin sesine kulak vereceğini dile getirdi. erktolia cinsiyetçilikle mücadele etmek isteyen herkese destek olmaya hazır olduğunu duyurdu. Casper’ın bu yanıtının diğer tüm markalara örnek olmasını umuyoruz. Yaşasın dayanışma diyor, bu kampanyada beni, bizleri yalnız bırakmayan herkese bir kez daha bireysel olarak teşekkür ediyorum.

Bu güzel haberi paylaşmak için bu linke tıklayın, herkese ilham verelim!”

casperbasari

NE OLMUŞTU?

Casper Türkiye kadınların teknolojiden anlamadığını ima ettiği bu reklamı yayınladı:

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Casper’ın yeni telefonunun reklam filmi, teknolojiden anlamayan kadın tipini kullanarak kadını aşağılıyor. Bu reklam, kadınların mühendis olmasını tuhaf gören, kadınlarla teknolojiyi, bilim ve tekniği bağdaştıramayan insanların ne yazık ki hala bulunduğu bu modern çağda kadına yapılan ayrımcılığı destekliyor ve normalleştiriyor. Ayrıca reklam, teknoloji kadının ilgisini çekmez ama ilgisini erkek bedeniyle çekebilirsiniz göndermesi de içeriyor.

EYLEME GEÇİN

Bu reklam filminin kaldırılmasını ve Casper’in kadınlardan özür dilemesini talep eden bir imza kampanyası Gülşah Güney tarafından başlatılmıştı. Bu eylemi destekliyor ve erktolia olarak herkesi imza vermeye çağırıyoru.

İmzalamak için tıklayın!

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN
erktolia_purplefooter 1 aktivist

#TransfobikPedagojiDernegi

Pedagoji Derneği'nin transfobik açıklamalarını karşı çıkıyoruz! Trans çocuklar vardır! Çocuklar genital organlarından bağımsız istediği oyuncakla oynayıp,istediği rengi giyebilmelidir!