Kadınlardan özür dileyin Cem Davran!

78 kişi harekete geçti

NE OLDU?

Oyuncu Cem Davran, Twitter üzerinden “Çocuğu anne büyütür, bırakın kariyer de yaparım triplerini” şeklinde bir tweet attı.

Datei 22.12.15 21 20 19

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Cem Davran’a çocuk bakımının sadece annelerin görevi olmadığını, ebeveynler arasında bir iş bölümü olduğunu hatırlatmak isteriz. Cem Davran atmış olduğu bu Tweet ile kadınların kariyer yapma ve güçlü olma istemini bir “trip” ve heves olarak yansıtmaktadır. Türkiye’deki kadın istihdamı oranı yüzde 27’dir ve kadınların özgürleşmesi için en gerekli adımlardan biri, ekonomik özgürlüklerine sahip olmalarıdır.

Türkiye’de her yıl yüzlerce kadın çalışmak veya boşanmak gibi kendi hayatlarına dair karar almak istediği için öldürülmektedir. Cem Davran bu Tweet’i paylaşırken kadın cinayetlerine bulunan bahanelerden birinin çalışma talebi olduğunu unutmuş gibi görünmektedir.

Aynı zamanda Cem Davran’a kendisinin meclisteki “çalışan kadınlar” olan kadın vekiller hakkındaki fikirlerini hatırlatmak isteriz:

cem3 copy

HAREKETE GEÇİN!

Tanınan biri olmak ve sözlerinin toplumda tepki yaratması bir ayrıcalık olduğu kadar büyük de bir sorumluluktur. Cem Davran’ı bu ayrımcı ifadesinden dolayı özür dilemeye davet etmek için hazırladığımız Tweet’i Twitter hesabınızdan paylaşabilirsiniz.

 

 

Twitter’da harekete geçiyorum

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN

Hiciv değil şiddet! Efes’i boykot ediyoruz.

NE OLDU?   Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu, kadın ve erkek ikili cinsiyetlerine atıfta bulunarak piyasaya sürdüğü son bira şişelerinde kadınlar için “Zilli Sally”, erkekler için ise “Delikanlı Harry” gibi cinsiyetçi ifade ve görseller kullandı. … Devamı

Özür Dile Fedon!

    NE OLDU? Şarkıcı Fedon, 3 Haziran 2019 tarihinde bir televizyon programında kendisiyle yapılan röportajda “…Kadına çok tokat attım. Ama şimdi elim kalkmaz. Gençlik… Şiddet yok ama öyle kadınlar var ki kesilmeye bile layık, o ayrı.” şeklinde kadın düşmanı … Devamı

Kadınlar; güzellik, aile, ev, sağlık konularıyla ilgilenmek ve bilmek zorunda değildir P&G!

NE OLDU? P&G, #kadinlarbilir kampanyasıyla temizlik ürünlerini, bebek bezini ve epilasyon ürünlerini kadınlara özgüymüşçesine sunarak, çağdışı cinsiyet rollerini yine pekiştirdi ve cinsiyetçiliği iyi bildiğini gösterdi. Sitesinde sadece kadınlara özel “Mutlu aileniz için ipuçları ve eğlenceli etkinlik önerileri, mutfağınız için leziz ve pratik … Devamı