Kardan kadın soruşturması durdurulsun

138 kişi harekete geçti

NE OLDU?

Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde beden eğitimi öğretmenliği yapan ve aynı zamanda Eğitim-Sen ilçe yöneticisi Çilem Sakine Coşkun, görev yaptığı Nurhak Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin bahçesinde öğrencilerininyaptığı bir kardan kadının önünde Ocak ayında öğrencileriyle birlikte fotoğraf çektirdi. Aradan aylar geçtikten sonra Nurhak Kaymakamlığı’nın okula gönderdiği soruşturmacı, öğrencilere ve Çilem Sakine Coşkun’a konuyla alakalı sorular yöneltti ve soruşturmanın gerekçesi, “toplum değerleri ile örtüşmeyen bir karede görüntülenmek” olarak belirtildi.

5524e0440f2ab80958bab407 (1)

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Öğrencilerin teneffüs esnasında okul bahçesinde kardan adam yerine kardan kadın yapması ve bir kadın öğretmenin bu kardan kadının önünde fotoğraf çektirmesinin hangi toplumsal değerlerle örtüşmediğini anlamıyor, Nurhak Kaymakamlığı’nı bu despotça tavrından ötürü kınıyoruz. Kadının yalnızca kendisine değil, kadını hatırlatan, ifade veya sembolize eden her şeye karşı sergilenen bu tahammülsüz davranış, erkek devletin sıkça uyguladığı sindirme harekatlarından birine örnek teşkil etmektedir. Hayatla barışık ve anlayışlı bir öğretmenin öğrencileri ile birlikte çektirdiği masum bir anı fotoğrafının, bu insan hakkında soruşturma başlatılmasına yol açması, hukuk sistemimizin içler acısı halini yeniden gözler önüne sermektedir. Kardan yapılmış bir kadın silüeti bile bazı kesimlerin toplumsal değerlerini bu denli tehdit edebiliyorsa, aynı değerlerin kadının varlığına da tahammül edemeyeceği ortadadır.

HAREKETE GEÇ!

Eğer siz de Çilem Sakine Coşkun ile ilgili başlatılan soruşturmanın durdurulmasını talep etmek istiyorsanız, Nurhak Kaymakamlığına gönderilmek üzere hazırladığımız e-posta eylemine katılarak sesinizi duyurabilirsiniz!

E-posta kampanyasına katılın

Katılımınız için teşekkürler, e-postanız gönderilmiştir!

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN
erktolia_purplefooter 1 aktivist

#TransfobikPedagojiDernegi

Pedagoji Derneği'nin transfobik açıklamalarını karşı çıkıyoruz! Trans çocuklar vardır! Çocuklar genital organlarından bağımsız istediği oyuncakla oynayıp,istediği rengi giyebilmelidir!