Kız gibi algısını baştan yazıyoruz!

48 kişi harekete geçti

NE OLDU?

Always ped markası “Like a Girl” (Kız Gibi) sloganıyla bir reklam kampanyası başlattı. Bu reklamda küçük kızlar onlara bir şeyi “kız gibi yap” dediklerinde bunu bir hakaret olarak algılamak yerine, ellerinden gelen en iyi şekilde yapıyorlar. Fakat sıra genç kadınlara gelince işler değişiyor. Onlar için bir şeyi kız gibi yapmak demek, olabildiğine kötü ve gülünç yapmak demek. Always bu noktada bizlerle şu veriyi paylaşıyor: “Kızların özgüveni ergenlik çağında hızla düşer”. Yani Always “kız gibi”nin bir hakaret olarak kullanılmasını engelleyerek bunu değiştirmek istiyor. Kampanyanın Twitter ayağı, “#LikeAGirl” ise neleri kız gibi yaptığımızı soruyor. Kullanıcılardan gelen fotoğraf ve yorumlarda kızlar, kız gibi neler mi yapıyor: Tırmanma, dövüş, atlama ve atış sporları, yöneticilik vs. Çünkü bu kampanyanın amacı Always’in deyimiyle, “kuralları baştan yazmak!

Reklamın orjinali şu şekilde:

Markanın Türkiye’deki ismi Orkid ise “Kız Gibi” ifadesiyle kuralları yeniden yazmanın ne demek olduğunun ayrımına varamamış. Nil Karaibrahimgil’in etrafında sıra sıra dizilip, açık renk pantolonlarla, medyanın güzellik algısına uygun, 34-36 beden kızlar, dans edip “hem çocuk hem kariyer yaptıysam” sözleriyle kadını her şeyi aynı anda yapabileceğine dair kendini ispatlamak zorunda hissettiren şarkıya tempo tutuyorlar. Son derece bakımlı ve tek tip onca genç kızdan biri olarak Nil’le şarkı söyleyip dans ederek gerçekten de tüm kuralları baştan yazıyorlar!

Reklamın Türkiye versiyonu ise şöyle:

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Orkid reklamındaki kadın imgesi yalnızca dış görünüşe dayalı olarak sunuluyor. Sanıyoruz ki Orkid’e göre kız gibi olmak “cici”, “güzel” ve “tek tip” olarak kamera karşısında dans etmekten ibaret.

Orkid bu reklamı ile değil “kız gibi”nin aşağılayıcı anlamını baştan yazmak, adeta aşağılayıcı anlamını destekleyerek “süper kadın” imgesine destek oluyor. Doğru temizlik ürünleriyle ev işlerini kolaylıkla halleden, aynı zamanda doğru bakım ürünleriyle çocuk bakımını üstlenen, doğru kişisel bakım ürünlerini ve besinlerini kullanarak 34 beden kalan, her daim cinsel bir obje olan, medyanın güzellik tavsiyelerine uyan ve medyanın da erkeğin de gözüne hitap eden, bir de üstüne mesai yaparak kariyer sahibi olan süper kadınlar!

Superman’in bir çizgi roman karakteri, dolayısıyla fantezi ürünü olduğunun farkında bireyler olarak, ısrarla kadınlardan insanüstü bir gayretle ataerkinin süper kadın imajını desteklenmesinin ve daha da kötüsü, kız çocuklarına bu fikrin aşılanmasının karşısında duruyoruz!

Orkid reklamında topu kız gibi ve oldukça sert atan, kız gibi ama oldukça hızlı koşan kızlar nerede? Oysa görüyoruz ki reklamda kamerayı, toplumsal cinsiyet rollerine uygun kızlarımızın beyaz pantolonlu kalçalarına odaklamak daha kolay!

Feminist yazar Eda Ağca’nın da dediği gibi biz “cesaretin regl döneminde beyaz pantolon giymek olmadığını bilen ve kadın olmanın ne demek olduğunu Orkid reklam filmlerinden öğrenmeyecek kadar aklıselim kadınlarız!”

HAREKETE GEÇ!

Bir bilinçlendirme projesi olan bu reklamın “kız gibi” tanımının aşağılayıcı anlamını değiştirerek kuralları baştan yazması gerekiyordu. Orkid’in bu kampanyayı aslına uygun bir biçimde yürütemediği aşikâr. Orkid’e bu kampanyayı nasıl yürütmesi gerektiğini bizlerin anlatması gerektiği kanaatine vardık. Tepkinizi dile getirmek için #KızGibiDedilerGeldik etiketiyle beraber kız gibi tanımını baştan yazdığınız bir fotoğrafınızı @erktolia ve @orkid hesabına gönderin! Kızların yapamayacaklarını iddia ettikleri ya da kötü yaptığını düşündükleri her şeyi yaparken bir fotoğrafınızı bekliyoruz!

Fotoğrafları daha sonrasında sitemizde galerileştirerek kız gibi tanımını nasıl yıkmaya çalıştığımızı göstereceğiz!

Şu ana kadar gönderilmiş fotoğrafları buradan görebilirsiniz.

 

3    ??????

 

LeylaAgackoparan    ??????

 

????????    ????????

 

Not: Kullandığımız görseller Passive Manipulations isimli tumblr kullanıcısından alınarak Türkçeleştirilmiştir.

Twitter’da harekete geçiyorum

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN