Mamak Belediyesi Kadın Sığınma Evi tekrar açılsın, Mesut Akgül kadınlardan özür dilesin

46 kişi harekete geçti

GÜNCELLEME

25/01/16

mamak_mektup

 

Mamaklı kadınlardan mektup var!

15/04/15

Mamak’lı ve Halkevci Kadınların sokak direnişi ve sosyal medya üzerinde erktolia’nın başlattığı tepki gösterme eylemi ses bulmuş ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül açıklama yapma gereğini görmüştür. Twitter üzerinden yaptığı duyuru ile Mamak Kadın Sığınağı’nın tekrar açılacağını bildirmiştir. Kendisinden talebimiz olan kovduğu kadınlardan özür dilemesi ise gerçekleşmemiştir. Ayrıca kadınların gerçekten sığındığı ve geçici olarak kalmadığı bu sığınaklara ısrarla “konuk evi” demeye devam etmiştir. Kendisi kadınlardan özür dilemediği müddetçe ve yeni sığınak, adı konuk evi olarak değil sığınak adı altında açılana kadar eylemimiz devam edecek.

NE OLDU?

Ankara’nın 600 bine yakın nüfuslü Mamak ilçesinde sadece bir tane kadın sığınağı bulunmaktaydı. AKP’li Mamak Belediyesi, ilçede bulunan kadın sığınağını, kirasının yüksek olması gerekçesi ile kapattı. İlçede iki yıl önce açılan kadın sığınağının kapatılacağını öğrenen Zülfü Kadın Yaşam Korosu üyesi kadınlar ve Halkevci Kadınlar Mamak Meclisi, konu ile ilgili Mamak Belediye Başkanı AKP’li Mesut Akgül ile görüşmek istemişti. Ancak kadınların görüşme talebi reddedildi.

Mamaklı kadınlar kapatılan sığınağın hesabını sormak ve taleplerini iletmek için 1 Nisan tarihinde Mamak Belediye Meclis Toplantısı’na girdi. Toplantıda konu kadın sığınağına geldi. Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, sığınak hakkında konuşurken kadınların değil ailenin daha fazla önemsenmesi gerektiğini, sığınağın ise ekonomik giderlerinin fazla olduğunu ve bu yüzden kapatıldığını söyledi. Bunun üzerine daha önce sığınak konusunda Akgül ile görüşmek için randevu talep eden ancak talebi reddedilen Neslihan Uyanık ayağa kalkarak sığınak hakkında düşündüklerini ve sorularını dile getirmek için konuşmaya başladı. Ancak Mesut Akgül, Uyanık konuşmaya başladıktan hemen sonra “Siz misafirsiniz, oturun oturduğunuz yere” diyerek Uyanık’ı susturmaya çalıştı.

Uyanık’ın sığınak konusunda soru sormak ve taleplerini iletmek istediğini tekrarlaması üzerine Akgül bu kez “Burada konuşamazsınız, sadece izleyebilirsiniz. Kendinizi dışarı attırmak zorunda bırakmayın” sözlerini kullandı. Ayrıca Akgül’ün sözlerinin üzerine salona zabıta ekipleri gelerek kadınların başında beklemeye başladı. Toplantının devamında kadınların AKP’li belediye meclis üyelerine sorularını sormaya devam etmesi üzerine  belediye meclis üyeleri ve zabıtalar kadınların üzerine yürüdü ve kadınları zorla salondan çıkardılar.

mamak

Haber kaynağı: sendika.org

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Tüm vatandaşlarına olduğu gibi, kadınlara güvenli bir yaşam sağlamak devletin birincil görevilerinden biridir. 600 bine yakın nüfusu bulunan bir ilçedeki tek kadın sığınağının kapatılması, aile içi şiddet gören kadınların sığınacak bir yere sahip olmaması anlamına gelmektedir. Bu durum şiddet gören kadınları, şiddet gördükleri haneye hapsetmek demektir.

Mamak Belediyesi’nin bu kadın düşmanı tavrını kınıyor ve buna karşı seslerini çıkaran kadın yoldaşlarımızla dayanışma içinde olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Cesaretle tepki gösteren kadınları susturmaya çalışmak, halkın vergileriyle maaşları ödenen zabıtaları kadınların üzerine salmak, erkek egemen algıdaki şiddetin ne kadar da meşru ve genel geçer olduğunu göstermektedir. Kendi evinde eşini döven erkek zihniyle, kadınlara sığınma hakkı talep eden kadınları konuşturmayan, zabıtalarla kovan zihin birbirine oldukça benzemektedir.

Kapatılan Mamak Kadın Sığınma Evi’nin, Mamak Kadın Sığınağı olarak tekrar açılmasını ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül’ün  belediye meclisinde dinlemediği ve kovduğu kadınlardan özür dilemesini talep ediyoruz.

mamak3

HAREKETE GEÇ!

AKP’li Mamak Belediyesi’nin kadını hiçe sayan ve kadınların korunma hakkını ellerinden alan bu politikasını kınıyorsanız, siz de harekete geçin! Mesut Akgül’e bir Tweet atarak tepkinizi dile getirin!

 

 

 

Twitter’da harekete geçiyorum

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN

Hiciv değil şiddet! Efes’i boykot ediyoruz.

NE OLDU?   Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu, kadın ve erkek ikili cinsiyetlerine atıfta bulunarak piyasaya sürdüğü son bira şişelerinde kadınlar için “Zilli Sally”, erkekler için ise “Delikanlı Harry” gibi cinsiyetçi ifade ve görseller kullandı. … Devamı

Özür Dile Fedon!

    NE OLDU? Şarkıcı Fedon, 3 Haziran 2019 tarihinde bir televizyon programında kendisiyle yapılan röportajda “…Kadına çok tokat attım. Ama şimdi elim kalkmaz. Gençlik… Şiddet yok ama öyle kadınlar var ki kesilmeye bile layık, o ayrı.” şeklinde kadın düşmanı … Devamı

Kadınlar; güzellik, aile, ev, sağlık konularıyla ilgilenmek ve bilmek zorunda değildir P&G!

NE OLDU? P&G, #kadinlarbilir kampanyasıyla temizlik ürünlerini, bebek bezini ve epilasyon ürünlerini kadınlara özgüymüşçesine sunarak, çağdışı cinsiyet rollerini yine pekiştirdi ve cinsiyetçiliği iyi bildiğini gösterdi. Sitesinde sadece kadınlara özel “Mutlu aileniz için ipuçları ve eğlenceli etkinlik önerileri, mutfağınız için leziz ve pratik … Devamı