melikekocak

Melike Koçak yalnız değildir!

BAŞARDIK!

Melike Koçak Davasını Kazandık!

Geçtiğimiz Ağustos ayında, Melike Koçak Notre Dame de Sion Lisesi öğrencilerinin çıkardığı ‘Tavuşkuşu’ adlı fanzinde yer alan şiir ve yazılarda geçen ifadeler sonrası toplumsal cinsiyet, beden politikası ve feminizmle ilgili “dozajı“ kaçırdığı gerekçesiyle işten çıkarılmıştı.

erktolia olarak ilk günden beri desteklediğimiz, Melike Koçak, Notre Dame de Sion’a konu hakkında dava açtı. Davanın ilk duruşması 10 Kasım 2015 günü  İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görüldü.

Haksız olarak işten çıkarılan Melike Koçak, kamuoyunun ses çıkarması ve yargının adaletten yana karar vermesiyle davasını tek celsede kazandı!

Melike Koçak, 10 gün içerisinde başvuru yaptığı takdirde tekrar işe alınacak ve kendisine 4 aylık brüt ücret kadar tazminat ödenecek!

erktolia olarak #MelikeKoçakYalnızDeğildir dedik ve bugün sonuçlanan davada Melike Koçak’ın yalnız olmadığını, feminizmin dozajının olmadığını, feminist öğretmenlerin haksız olarak işten çıkarılamayacağını gördük!

Başlattığımız imza kampanyasına destek veren, videolarını göndererek Melike Koçak’ın yanında duran 6.000’e yakın kişiye sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz!

NE OLDU?

Misyonlarını öğrencilerin “kendilerini ve sahip oldukları özgün ve yapıcı-yaratıcı güçleri tanımalarını sağlamak” olarak tanımlayan, amaçlarıözgür, aydın ve “Cumhuriyetin kendilerinden istediği ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller’ yetiştirmek olan Notre Dame de Sion Fransız Lisesi son 5 yıldır kendilerine edebiyat öğretmeni olarak hizmet veren Melike Koçak’ı kendi belirttikleri misyon ve amaçlarla zıt düşen sebeplerden, hem cinsiyetçi hem de ifade özgürlüğüne aykırı olarak işten çıkardılar.

Melike Koçak’ın işten çıkarılma sebebi “öğrencilerinin toplumsal cinsiyet, beden politikaları ve feminizmle ilgilenmelerinin düzeyini ayarlayamaması, kontrol etmemesi, bu konuda öğrencilerini uyarmak yerine gelişmelerine, eleştirel bakmalarına vesile olması”. Melike Koçak’ın okuldaki bir grup öğrencinin okuldan bağımsız çıkardıkları, hiçbir öğretmenin dahil olmadığı bir fanzinin Özgecan Katliamı’na ayırdıkları bir sayısında geçen mastürbasyon temalı şiirlerden ve “penis”li yazılardan ötürü bu fanzini çıkarmalarında öğrencileri desteklediği iddia ediliyor.

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Bilimin ve eleştirel düşüncenin yeni nesillere aktarmanın en dirimsel gayesi olması gereken Türkiye’nin eğitim kurumlarının büyük bir çoğunluğunun değişen eğitim sistemi ve yönetim baskıları dahilinde bu amaç doğrultusunda hareket etmediğinin farkındayız. Bu tarz eğitim-öğretim kurumlarından sıyrılarak aydın ve özgür gençler yetiştirmekle övünen, aydın eğitim kurumlarından Notre Dame de Sion’un ilkelerine ve kuruluş amacına ters düşen bu cinsiyetçi ve ifade özgürlüğüne ters hareketine karşı çıkıyoruz.

Notre Dame de Sion Melike Koçak’ı işten çıkararak eş zamanlı olarak birçok hak ihlali gerçekleştirmiştir. 1) Melike Koçak’ın çıkarılan fanzinle herhangi bir bağı yoktur; 2) Öğrencilerine erk-normatif kalıpların dışına çıkan cinsiyet eşitlikçi bakış açısı sunarak özgür ve eleştirel düşünceyi sağlamaktadır. Buna ek olarak, Notre Dame de Sion’un, mastürbasyon gibi kadın ve erkek cinselliğinin gündelik bir parçası olan olağan temaları ve kadın ve erkek cinselliğine yönelik cinsiyet eşitliğine dayalı kelimeleri kullanan, cinsel taciz ve tecavüz ve cinayet gibi can alıcı konuları eleştirel bir bakış açısıyla irdelemeye çalışan öğrencilerini bağnaz bir düşünce yapısı içinde korkutup hapsetmekten öteye gitmediğini düşünüyoruz.

HAREKETE GEÇ

Notre Dame de Sion’un özgürlükçü ve eşitlikçi eğitim-öğretim ilkelerine uymayan bu hak ihlalini acilen telafi etmesi ve Melike Koçak ve öğrencilerden özür dilemesini siz de talep ediyorsanız, başlattığımız imza kampanyasına bir imza atarak tepkinizi dile getirebilirsiniz!

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN
indir 3 aktivist

Transfobik Doktor Kayhan Kaya’yı ifşa ediyoruz!

    NE OLDU? Dr. Kayhan Kaya bir facebook grubunda yaptığı yorumlarda trans kadınlar için “tıbben erkek”, “evrensel gerçeklerle uyuşmuyor”, “Vücuda açılan herhangi bir delik vajina olarak değerlendirilemez.”, “Kadın nüfus cüzdanı verilmesi yanlış bir olay.” sözleriyle trans kadınları hedef aldı. … Devamı

devlet-destekli-projede-kiz-ogrenci-yasagi-669495-1 1 aktivist

Ufukta Bilim Var Ama Kız Çocukları Yok!

    NE OLDU?   Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen ve Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığında yürütülen “Ufukta Bilim Var Projesi”, “sadece erkek öğrencilere yönelik” eğitimler düzenlemektedir. NE DÜŞÜNÜYORUZ?    Sadece erkek öğrencileri … Devamı

ogretmenler 4 aktivist

MEB’e Soruyoruz!

NE OLDU? Van’ın Çatak ilçesinde iki öğretmene, doğum günü kutlamasında birbirlerine sarıldıkları gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı. Kadın öğretmene maaş kesme ve ilçe dışında bir okulda görevlendirme, erkek öğretmene ise ilçe sınırları dışında bir okula gönderilme cezası verildi. … Devamı

thumbnail 3 aktivist

Erkek şiddeti karşısında 6284 yanımızda!

25 Kasım 2019’a özel “Erkek şiddeti karşısında 6284 yanımızda!“ broşürü yayında! Erkek şiddeti karşısında natrans heteroseksüel kadın ya da LGBTİ+’ler olarak pek çok hakkımız var! Bu broşür; tanıdığınız/tanımadığınız, ilişkide olduğunuz/olmadığınız herhangi bir erkek tarafından sizin ya da çevrenizdekilerin maruz bırakıldığı … Devamı

İntihara itilen LGBTİQ+’ların faili olmaktan vazgeç Kaknüs!

  NE OLDU? “Anne Babalar için Gençlerde Homoseksüelliği Önleme Rehberi” isimli homofobik ifadeler içeren “sözde kitap” Kaknüs Yayınevi tarafından basılıp, D&R tarafından satışa sunuldu. D&R ve Kaknüs Yayınevi’nin bu tutumu homofobiyi normalleştirip beslemekle kalmıyor, aynı zamanda eşcinselliği patolojik bir olgu … Devamı