Oyun oynayarak cinsiyetçiliği öğreniyoruz

GÜNCELLEME

Yürütülen imza kampanyasına destek veren 800’e yakın destekçi ile eylemimiz ses getirdi! IKEA Türkiye ile yürütmüş olduğumuz yapıcı diyalog sonucunda IKEA Ankara Mamak mağazasından tabelalar kaldırıldı ve IKEA Türkiye bize aşağıdaki metni iletti: 

erktolia Yetkilileri Dikkatine,

Öncelikle geri bildiriminiz  ve çözüm odaklı iletişiminiz için teşekkür ediyoruz.

IKEA’nın kurum kültürüne bağlı olarak, herhangi bir konuda ayrımcılık şeklinde tanımlanacak bir uygulama yapılamayacağı gerçeğinden hareketle, bu şekilde algılanan tekil bir uygulamadan dolayı markanın itham edilmesinden büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz.

Ankara Mağazası’nda gördüğünüz çocuk köşeleri, diğer mağazalarda da yer alan, çocukların keyifli vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla hazırlanan dekoratif bir uygulamanın parçasıdır. Duyarlı uyarınızla, sadece Ankara mağazamızda yer alan bu durumu düzeltme fırsatı verdiğiniz için mutluyuz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, IKEA’nın kurum kültürü gereğince, çocuklara veya topluma benzer mesajlar veremeyeceğimiz gibi, geçmişte gerçekleştirdiğimiz çocuklarla ilgili iletişimlerimizin  bir örneğini ekte görebilirsiniz.

IKEA2

Müşterilerinin talep ve görüşlerini saygıyla karşılayan, en iyi hizmeti vermek için sürekli onları duymayı hedefleyen bir kuruluş olarak, hassasiyetiniz için tekrar teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz.

Ekte alanın son halini de bilgilerinize sunuyoruz.

IKEA3

Saygılarımızla

IKEA Türkiye

erktolia ve bu eylemi destekleyen tüm bireyler olarak, IKEA Türkiye’yi ivedi cevabından, diyaloğa açık oluşlarından ve harekete geçerek tek bir mağazada bulunan bu hatayı düzeltmelerinden ötürü tebrik ediyor, kendilerine teşekkür ediyoruz. 

Açıklama metninin görseli aşağıdaki gibidir:

IKEA-mail-photo_edited

NE OLMUŞTU?

Ankara Mamak IKEA’daki çocuk odası mobilyalarının teşhir edildiği bölüm, aynı zamanda çocukların oynayarak zaman geçirebileceği biçimde tasarlanmış bir alan. Bu alanda gözümüze bir şey takıldı:

IKEA

Fotoğraftan da göreceğiniz üzere, kız çocuklar mutfakta, oğlan çocuklar ise atölyede oynuyorlar. IKEA bu alan ile toplumsal cinsiyet rollerinin çocukların zihinlerine kazınmasına yardımcı oluyor.

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Toplumsal cinsiyet rollerinin yalnızca aile içi eğitimle değil, aynı zamanda toplumsal eğitimle de vuku bulduğunu tartışmaya yer bırakmayacak şekilde gözler önüne seren bu fotoğrafta görüldüğü gibi, cinsiyetçilik bireylere daha çocuk yaştan itibaren öğretiliyor. Çocukların cicili bicili kızlar ve güçlü kuvvetli oğlanlar olarak yetiştirilip, kendilerine cinsiyetlerinden dolayı doğuştan bazı yetenekleri olduğu inancının aşılanması cinsiyetçiliğin temellerini oluşturuyor. Bir kız çocuğu arabalarla oynayabilir, atölyede tamirat yapabilir. Bir oğlan çocuğu mutfak gereçleriyle ya da oyuncak bebeklerle oynayabilir. Biz çocuklara cinsiyetlerine göre ilgi alanı sunulan ve “doğal” gibi görünen bu yetiştirme tarzının karşısında duruyoruz. Çocukların oyun oynayarak cinsiyetçiliği öğrenmesini istemiyoruz!

HAREKETE GEÇİN

IKEA’ya, sorumluluk sahibi bir kurum olduğunu kanıtlamak için bir şans vermek istiyoruz. Toplumu içten içe çürüten bu sorunu beslememek adına, çocuk mobilyası teşhir bölümündeki kız ve oğlan çocuklarını birbirinden ayıran tabelaları kaldırmalarını talep ediyoruz!

İmza eylemi başarıya ulaşmıştır!

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN

Hiciv değil şiddet! Efes’i boykot ediyoruz.

NE OLDU?   Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu, kadın ve erkek ikili cinsiyetlerine atıfta bulunarak piyasaya sürdüğü son bira şişelerinde kadınlar için “Zilli Sally”, erkekler için ise “Delikanlı Harry” gibi cinsiyetçi ifade ve görseller kullandı. … Devamı

Özür Dile Fedon!

    NE OLDU? Şarkıcı Fedon, 3 Haziran 2019 tarihinde bir televizyon programında kendisiyle yapılan röportajda “…Kadına çok tokat attım. Ama şimdi elim kalkmaz. Gençlik… Şiddet yok ama öyle kadınlar var ki kesilmeye bile layık, o ayrı.” şeklinde kadın düşmanı … Devamı

Kadınlar; güzellik, aile, ev, sağlık konularıyla ilgilenmek ve bilmek zorunda değildir P&G!

NE OLDU? P&G, #kadinlarbilir kampanyasıyla temizlik ürünlerini, bebek bezini ve epilasyon ürünlerini kadınlara özgüymüşçesine sunarak, çağdışı cinsiyet rollerini yine pekiştirdi ve cinsiyetçiliği iyi bildiğini gösterdi. Sitesinde sadece kadınlara özel “Mutlu aileniz için ipuçları ve eğlenceli etkinlik önerileri, mutfağınız için leziz ve pratik … Devamı