IKEA-mail-photo_edited

Oyun oynayarak cinsiyetçiliği öğreniyoruz

GÜNCELLEME

Yürütülen imza kampanyasına destek veren 800’e yakın destekçi ile eylemimiz ses getirdi! IKEA Türkiye ile yürütmüş olduğumuz yapıcı diyalog sonucunda IKEA Ankara Mamak mağazasından tabelalar kaldırıldı ve IKEA Türkiye bize aşağıdaki metni iletti: 

erktolia Yetkilileri Dikkatine,

Öncelikle geri bildiriminiz  ve çözüm odaklı iletişiminiz için teşekkür ediyoruz.

IKEA’nın kurum kültürüne bağlı olarak, herhangi bir konuda ayrımcılık şeklinde tanımlanacak bir uygulama yapılamayacağı gerçeğinden hareketle, bu şekilde algılanan tekil bir uygulamadan dolayı markanın itham edilmesinden büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz.

Ankara Mağazası’nda gördüğünüz çocuk köşeleri, diğer mağazalarda da yer alan, çocukların keyifli vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla hazırlanan dekoratif bir uygulamanın parçasıdır. Duyarlı uyarınızla, sadece Ankara mağazamızda yer alan bu durumu düzeltme fırsatı verdiğiniz için mutluyuz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, IKEA’nın kurum kültürü gereğince, çocuklara veya topluma benzer mesajlar veremeyeceğimiz gibi, geçmişte gerçekleştirdiğimiz çocuklarla ilgili iletişimlerimizin  bir örneğini ekte görebilirsiniz.

IKEA2

Müşterilerinin talep ve görüşlerini saygıyla karşılayan, en iyi hizmeti vermek için sürekli onları duymayı hedefleyen bir kuruluş olarak, hassasiyetiniz için tekrar teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz.

Ekte alanın son halini de bilgilerinize sunuyoruz.

IKEA3

Saygılarımızla

IKEA Türkiye

erktolia ve bu eylemi destekleyen tüm bireyler olarak, IKEA Türkiye’yi ivedi cevabından, diyaloğa açık oluşlarından ve harekete geçerek tek bir mağazada bulunan bu hatayı düzeltmelerinden ötürü tebrik ediyor, kendilerine teşekkür ediyoruz. 

Açıklama metninin görseli aşağıdaki gibidir:

IKEA-mail-photo_edited

NE OLMUŞTU?

Ankara Mamak IKEA’daki çocuk odası mobilyalarının teşhir edildiği bölüm, aynı zamanda çocukların oynayarak zaman geçirebileceği biçimde tasarlanmış bir alan. Bu alanda gözümüze bir şey takıldı:

IKEA

Fotoğraftan da göreceğiniz üzere, kız çocuklar mutfakta, oğlan çocuklar ise atölyede oynuyorlar. IKEA bu alan ile toplumsal cinsiyet rollerinin çocukların zihinlerine kazınmasına yardımcı oluyor.

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Toplumsal cinsiyet rollerinin yalnızca aile içi eğitimle değil, aynı zamanda toplumsal eğitimle de vuku bulduğunu tartışmaya yer bırakmayacak şekilde gözler önüne seren bu fotoğrafta görüldüğü gibi, cinsiyetçilik bireylere daha çocuk yaştan itibaren öğretiliyor. Çocukların cicili bicili kızlar ve güçlü kuvvetli oğlanlar olarak yetiştirilip, kendilerine cinsiyetlerinden dolayı doğuştan bazı yetenekleri olduğu inancının aşılanması cinsiyetçiliğin temellerini oluşturuyor. Bir kız çocuğu arabalarla oynayabilir, atölyede tamirat yapabilir. Bir oğlan çocuğu mutfak gereçleriyle ya da oyuncak bebeklerle oynayabilir. Biz çocuklara cinsiyetlerine göre ilgi alanı sunulan ve “doğal” gibi görünen bu yetiştirme tarzının karşısında duruyoruz. Çocukların oyun oynayarak cinsiyetçiliği öğrenmesini istemiyoruz!

HAREKETE GEÇİN

IKEA’ya, sorumluluk sahibi bir kurum olduğunu kanıtlamak için bir şans vermek istiyoruz. Toplumu içten içe çürüten bu sorunu beslememek adına, çocuk mobilyası teşhir bölümündeki kız ve oğlan çocuklarını birbirinden ayıran tabelaları kaldırmalarını talep ediyoruz!

İmza eylemi başarıya ulaşmıştır!

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN
indir 3 aktivist

Transfobik Doktor Kayhan Kaya’yı ifşa ediyoruz!

    NE OLDU? Dr. Kayhan Kaya bir facebook grubunda yaptığı yorumlarda trans kadınlar için “tıbben erkek”, “evrensel gerçeklerle uyuşmuyor”, “Vücuda açılan herhangi bir delik vajina olarak değerlendirilemez.”, “Kadın nüfus cüzdanı verilmesi yanlış bir olay.” sözleriyle trans kadınları hedef aldı. … Devamı

devlet-destekli-projede-kiz-ogrenci-yasagi-669495-1 1 aktivist

Ufukta Bilim Var Ama Kız Çocukları Yok!

    NE OLDU?   Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen ve Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığında yürütülen “Ufukta Bilim Var Projesi”, “sadece erkek öğrencilere yönelik” eğitimler düzenlemektedir. NE DÜŞÜNÜYORUZ?    Sadece erkek öğrencileri … Devamı

ogretmenler 4 aktivist

MEB’e Soruyoruz!

NE OLDU? Van’ın Çatak ilçesinde iki öğretmene, doğum günü kutlamasında birbirlerine sarıldıkları gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı. Kadın öğretmene maaş kesme ve ilçe dışında bir okulda görevlendirme, erkek öğretmene ise ilçe sınırları dışında bir okula gönderilme cezası verildi. … Devamı

thumbnail 3 aktivist

Erkek şiddeti karşısında 6284 yanımızda!

25 Kasım 2019’a özel “Erkek şiddeti karşısında 6284 yanımızda!“ broşürü yayında! Erkek şiddeti karşısında natrans heteroseksüel kadın ya da LGBTİ+’ler olarak pek çok hakkımız var! Bu broşür; tanıdığınız/tanımadığınız, ilişkide olduğunuz/olmadığınız herhangi bir erkek tarafından sizin ya da çevrenizdekilerin maruz bırakıldığı … Devamı

İntihara itilen LGBTİQ+’ların faili olmaktan vazgeç Kaknüs!

  NE OLDU? “Anne Babalar için Gençlerde Homoseksüelliği Önleme Rehberi” isimli homofobik ifadeler içeren “sözde kitap” Kaknüs Yayınevi tarafından basılıp, D&R tarafından satışa sunuldu. D&R ve Kaknüs Yayınevi’nin bu tutumu homofobiyi normalleştirip beslemekle kalmıyor, aynı zamanda eşcinselliği patolojik bir olgu … Devamı