nevin

İFK’nın Nevin Yıldırım’a özgürlük talebi ile açtığı imza kampanyasını destekliyoruz

NE OLDU?

Nevin Yıldırım, kendisine iki sene boyunca dayak, tehdit ve şantajla tecavüz eden erkeği sonunda dayanamayarak ve başka bir çıkış yolu göremeyerek öldürdü.

Nurettin Gider, bundan dört yıl önce “Senin adını çıkarırım, çocuklarının ve eşinin kafasına sıkarım” gibi tehditlerle Nevin Yıldırım’a tecavüz etmeye başladı. Bu tecavüzlerden hamile kalan Nevin’e, “Seni hem doğurtacağım, hem de rezil edeceğim” diyen Nurettin Gider, bir gece eşi evde yokken Nevin’in evine gitti. Nevin’in kendisine kapıyı açmayı reddetmesinin üzerine Nurettin Gider eve tırmanmaya başladı. Bunu gören Nevin, eşinin av tüfeğini alarak Nurettin Gider’i vurdu. Vurulmanın etkisiyle yere düşen Gider, üzerindeki silahı çıkarıp küfürler savurmaya başladı. Bunun üzerine Nevin, Gider’e birkaç el daha ateş etti.

Gider, Nevin yanına indiğinde ölmüştü. Cesedine bakarken “O güne kadar bana yaptıkları aklıma geldi ve şuurumu kaybettim,” diyen Nevin, Gider’in kafasını keserek köy meydanına attı.

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Nevin Yıldırım, Türk Ceza Kanunu’ndaki en ağır cezalarından biri olan müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. Kadın cinayetlerinde uygulanan ceza indirimlerinin hiçbirinin, açık şekilde öz savunma olan bu durumda uygulanmamış oluşu, erkek devlete tarafsız yargının bir anlam ifade etmediğinin kanıtıdır.

nevin

HAREKETE GEÇİN!

Bizler erktolia ekibi olarak İFK’nın, Nevin Yıldırım kararının temyiz edilişinin ardından salıverilmesini talep etmek üzere başlattığı imza kampanyasını destekliyoruz ve sizleri de bu link üzerinden bir imza vermeye davet ediyoruz.

Ayrıca tüm destekleyenleri; tüm kadınları, tüm erkekleri ve tüm basın mensuplarını Nevin’e adalet çağrısı için hazırlanan imza metnini paylaşmak amacıyla 16 Nisan Perşembe günü saat 18:30’da Galatasaray Meydanı’nda buluşmaya davet ediyoruz!

Siz de gerçekleri çarşaf çarşaf ortaya dökmek istiyorsanız, aşağıdaki fotoğraftan siyah kısımları kesip çıkarın, oluşturduğunuz şablonun üzerinden boyayarak çarşafınızı hazırlayın. İsterseniz boya, isterseniz rujunuzla yazdığınız mesajla birlikte balkonlarınızdan sallandırın! Kadınların erkek adalet değil gerçek adalet çağrısına siz de katılın!

10409683_1425436281094548_1475739790194171105_n        11156375_1425436227761220_3387466697126104540_n

 

 

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN

Hiciv değil şiddet! Efes’i boykot ediyoruz.

NE OLDU?   Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu, kadın ve erkek ikili cinsiyetlerine atıfta bulunarak piyasaya sürdüğü son bira şişelerinde kadınlar için “Zilli Sally”, erkekler için ise “Delikanlı Harry” gibi cinsiyetçi ifade ve görseller kullandı. … Devamı

Özür Dile Fedon!

    NE OLDU? Şarkıcı Fedon, 3 Haziran 2019 tarihinde bir televizyon programında kendisiyle yapılan röportajda “…Kadına çok tokat attım. Ama şimdi elim kalkmaz. Gençlik… Şiddet yok ama öyle kadınlar var ki kesilmeye bile layık, o ayrı.” şeklinde kadın düşmanı … Devamı

Kadınlar; güzellik, aile, ev, sağlık konularıyla ilgilenmek ve bilmek zorunda değildir P&G!

NE OLDU? P&G, #kadinlarbilir kampanyasıyla temizlik ürünlerini, bebek bezini ve epilasyon ürünlerini kadınlara özgüymüşçesine sunarak, çağdışı cinsiyet rollerini yine pekiştirdi ve cinsiyetçiliği iyi bildiğini gösterdi. Sitesinde sadece kadınlara özel “Mutlu aileniz için ipuçları ve eğlenceli etkinlik önerileri, mutfağınız için leziz ve pratik … Devamı