Halit Çam, Gözde Apaydın’dan özür dilesin ve hakkında soruşturma başlatılsın!

GÜNCELLEME

İstanbul Tabip Odası Kadın Komisyonu, sağlık alanındaki erkek egemenliğine karşı bir eylem başlattı:

Kimden gelirse gelsin; cinsiyetçi her söz, her tutum, şiddet bitene kadar önlüklerimize bir parça mor katıyoruz. Mobbing’iniz bitene kadar, halitçamınız gidene kadar ayaktayız!

Ayrıca aşağıdaki görsel ile herkes cinsiyetçiliğe karşı harekete geçmeye davet edildi:

12029118_10207297605095223_384960661_n

İstanbul Tabip Odası Kadın Komisyonu’nun eylemini destekliyor, herkesi sağlık alanındaki erkek egemenliğine karşı sosyal medya üzerinden ayağa kalkmaya ve katılmak isteyen herkesi görseldeki faks numarasına yazmaya davet ediyoruz! Twitter ve Facebook üzerinden yapacağınız #HalitçamlarıDevireceğiz paylaşımlarınızla sizler de bu eyleme destek olun, cinsiyetçiliğe karşı harekete geçin!

NE OLDU?

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Kliniği’nde, 9 Eylül’de asistan hekim Gözde Apaydın’ın hasta yakını tarafından darp edilmesinin ardından 11 Eylül’de bir iş bırakma eylemi gerçekleştirildi. Kliniğin sorumlu hekimi Prof. Dr. Halit Çam, saldırıya uğrayan Apaydın’a “Zaten evlendiğin zaman kocandan da dayak yiyeceksin. Bunlar olağan şeyler” dedi ve diğer asistanlara da hakaretlerde bulundu. Bunun üzerine asistan hekimler taleplerini sıralayarak süresiz iş bıraktı.

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Prof. Dr. Halit Çam’ın darpa uğrayan meslektaşları ile dayanışmak yerine bizzat sözlü şiddet uygulamasını kınıyoruz. Sorumlusu olduğu klinikte çalışan tüm hekimlerin güvenliğini tehlikeye atan Çam,  Gözde Apaydın’a verdiği “Kocandan dayak yiyeceksin” cevabıyla, erkek şiddetini normalleştirmiş ve şiddet gören bir kadından susmasını talep etmiştir. Ama biz kadınlar, hem işteki hem evdeki erkek şiddetine karşı çıkıyoruz!

Biz erktolia olarak, hiç kimsenin erkek şiddetini normalleştirmesine izin vermeyeceğiz! Bir profesörün meslekî iktidarını kötüye kullanarak kadın doktorlara hastalarından da, kocalarından da dayak yiyeceklerini söylemek eril şiddeti yeniden üretmektir. Çam’ın asistanlara yönelik “Sen adam mısın? Ben senin gibileri pazarda mal diye satarım” benzeri hakaretleri de, cinsiyetçi söylem ve şiddet dilini içselleştirdiğini ve uyguladığını gösteriyor.

HAREKETE GEÇ

Hiçbir kadının erkek şiddetinden muaf olamadığı ülkemizde, bir sağlık profesörünün şiddeti böylesine sıradanlaştırması ve kadınları susturmaya çalışması kabul edilemez. Bu yüzden İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nü öğretim üyesi Prof. Dr. Halit Çam hakkında soruşturma başlatmaya çağırıyor ve Çam’ın Dr. Gözde Apaydın’dan kamuoyu huzurunda özür dilemesini talep ediyoruz.

Sizler de çağrımıza destek olmak için bu link üzerinden bir imza verebilirsiniz: Halit Çam Gözde Apaydın’dan özür dilesin ve hakkında soruşturma açılsın!

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN

Hiciv değil şiddet! Efes’i boykot ediyoruz.

NE OLDU?   Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu, kadın ve erkek ikili cinsiyetlerine atıfta bulunarak piyasaya sürdüğü son bira şişelerinde kadınlar için “Zilli Sally”, erkekler için ise “Delikanlı Harry” gibi cinsiyetçi ifade ve görseller kullandı. … Devamı

Özür Dile Fedon!

    NE OLDU? Şarkıcı Fedon, 3 Haziran 2019 tarihinde bir televizyon programında kendisiyle yapılan röportajda “…Kadına çok tokat attım. Ama şimdi elim kalkmaz. Gençlik… Şiddet yok ama öyle kadınlar var ki kesilmeye bile layık, o ayrı.” şeklinde kadın düşmanı … Devamı

Kadınlar; güzellik, aile, ev, sağlık konularıyla ilgilenmek ve bilmek zorunda değildir P&G!

NE OLDU? P&G, #kadinlarbilir kampanyasıyla temizlik ürünlerini, bebek bezini ve epilasyon ürünlerini kadınlara özgüymüşçesine sunarak, çağdışı cinsiyet rollerini yine pekiştirdi ve cinsiyetçiliği iyi bildiğini gösterdi. Sitesinde sadece kadınlara özel “Mutlu aileniz için ipuçları ve eğlenceli etkinlik önerileri, mutfağınız için leziz ve pratik … Devamı