Toplu taşımada tacize karşı bilinçlendirme kampanyası

GÜNCELLEME 2

Bir toplu taşımada tecavüz haberi daha basındaki yerini aldı. Milliyet Gazetesi’nin haberine göre 25 Eylül Cuma günü (haberde bayramın ikinci günü olarak geçiyor) bir üniversite öğrencisi iddiaya göre bindiği Halk Otobüsü şoförünün bıçaklı tehdidi altında tecavüze uğradı. Harekete geçilmesi için daha kaç kişinin şiddete maruz kalması, tecavüze uğraması gerek? İmza vermek için tıklayın!

 

GÜNCELLEME

18 Eylül 2015 günü saat 21 sıralarında İstanbul Üsküdar’dan kalkan bir sarı dolmuşa binen üç kadın, bindikleri aracın kullanıcısı tarafından alıkonuldu. Yolcu üç kadına danışmadan güzergâh dışına çıkan şoför, nereye gittiklerini soran kadınların sorusunu yanıtsız bırakarak kilitli olan kapıları açmayı reddetti. Hemen ardından yolcu kadınların camdan dışarı bağırması ve aracın etrafında kalabalığın toplanması nedeni ile şoför sonunda kapıları açtı. Kadınlardan biri olay anını telefonu ile video’ya kaydederek bu video ile polise başvurdu. Olayın tamamı hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Bu olay sayesinde toplu taşıma araçlarındaki şiddet olaylarının vahameti ve buna acilen bir çözüm bulunması gerektiği gerçeği bir kez daha gözler önüne serilmiştir.

 

NE OLDU?

Kadınlar yalnızca toplu taşıma araçlarında değil, gündelik hayatın her alanında taciz ve şiddete maruz kalıyorlar. Türkiye, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetlerin her geçen gün arttığı ve durdurulamadığı gerçeği ile sonunda yüzleşti. Korkunç Özgecan Aslan cinayeti ile sonunda kadın cinayetleri gerçeği kamuoyunun merkezine oturdu. Bu gerçekte herkesin payı olduğunu biliyor ve bu mücadelede toplumsal bilincin değişmesi adına birçok farklı kampanya yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz.

 

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Araç seyir halindeyken şoförle konuşmaması gerektiğini bilen, ancak araçta en az onlar kadar özgürce bulunma hakkı olan kadınları taciz etmemesi gerektiğini bilmeyen erkeklerin varlığı inkar edilemez. Toplu taşıma araçlarında yaşanan ve yargıya taşınmak istenen birçok durumda görevliler mağdura yardımcı olmayı reddediyor. Pembe otobüs gibi kadını ötekileştiren sözde çözümler yerine gerçekçi, yapıcı çözümler istiyoruz! Pilot şehir olarak İstanbul’da uygulanması ve daha sonra Türkiye’nin diğer illerinde hayata geçirilmesi talebi ile İETT’den personeline, şiddet ve taciz vakalarında mağdurlara gerekli yasal işlemlerin gerçekleştirilebilmesi konusunda yardımcı olabilecek donanımın verilmesini talep ediyoruz. Ayrıca hazırladığımız taciz uyarı görsellerinin toplu taşıma araçlarına yerleştirilmesini öneriyoruz.

 

HAREKETE GEÇ

Sizler de bizim gibi İETT’nin bir farkındalık kampanyası başlatmasının, bu sorunun çözümünde bir adım olacağına inanıyorsanız, imza kampanyamıza bir imza vererek ve linki sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

İmza kampanyamıza katılmak için buraya tıklayınız.

Ayrıca bu kampanyamız için hazırladığımız görseller kullanımınıza hazırdır. İsterseniz görsellerimizi basıp kullanabilirsiniz.

 

 Print

taciz5

 Print

taciz4

 taciz3

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN

Hiciv değil şiddet! Efes’i boykot ediyoruz.

NE OLDU?   Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu, kadın ve erkek ikili cinsiyetlerine atıfta bulunarak piyasaya sürdüğü son bira şişelerinde kadınlar için “Zilli Sally”, erkekler için ise “Delikanlı Harry” gibi cinsiyetçi ifade ve görseller kullandı. … Devamı

Özür Dile Fedon!

    NE OLDU? Şarkıcı Fedon, 3 Haziran 2019 tarihinde bir televizyon programında kendisiyle yapılan röportajda “…Kadına çok tokat attım. Ama şimdi elim kalkmaz. Gençlik… Şiddet yok ama öyle kadınlar var ki kesilmeye bile layık, o ayrı.” şeklinde kadın düşmanı … Devamı

Kadınlar; güzellik, aile, ev, sağlık konularıyla ilgilenmek ve bilmek zorunda değildir P&G!

NE OLDU? P&G, #kadinlarbilir kampanyasıyla temizlik ürünlerini, bebek bezini ve epilasyon ürünlerini kadınlara özgüymüşçesine sunarak, çağdışı cinsiyet rollerini yine pekiştirdi ve cinsiyetçiliği iyi bildiğini gösterdi. Sitesinde sadece kadınlara özel “Mutlu aileniz için ipuçları ve eğlenceli etkinlik önerileri, mutfağınız için leziz ve pratik … Devamı