Radikal’in kadın cinayetlerine ‘aşk cinayeti’ bahanesi

105 kişi harekete geçti

NE OLDU?

4 Mart 2015 günü Türkiye’de bir kadın cinayeti daha yaşandı. Antalya’da Lokman Barış Çelik, sevgilisi Deniz Aktaş’ı tabanca ile öldürdü. Radikal bu haberi “Yardım isteyen sevgilisini başından ve kalbinden vurdu!” başlığı, sevgililik dönemlerine ait bir fotoğraflar ve Lokman Barış Çelik’in “seni seviyorum” dediği bir video ile yayınladı.

radikal görsel (1)

Radikal 6 Şubat 2015 tarihinde de öldürülen ve elleri kesilen, kimliği kolundaki dövme sayesinde tespit edilen Nuran Dutlu cinayetini ise “Öldürülüp elleri kesilince kimliğini şeytan söyledi” başlığıyla bildirmişti.

radikal görsel (2)

Radikal bu cinayeti magazinsel dille normalleştirdikten sonra, 13 Mart 2015 tarihinde, Muğla’da av tüfeği ile eşi tarafından vurulan Zehra Çoban’ın cinayetinin haberini ise “İntihar etmemiş, kıskançlık cinayetine kurban gitmiş” başlığı ile bildirdi.

radikal görsel (6)

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Radikal’in Nuran Dutlu’nun erkek şiddeti ile vahşice katledilmesinden bahsetmek yerine, kolundaki dövmenin şeytan motifine odaklanmasını ve bu haberi magazsinsel bir dil ile sunmasını kınıyoruz. Çeşitli söylemlerle şiddetin normalleştirilmesi en az şiddetin kendisi kadar tehlikeli!

Deniz Aktaş cinayetindeyse, Radikal, kullandığı üslup ile bu cinayeti “aşk” bahanesi ile masumlaştırmakla kalmamış, aynı zamanda polisin Deniz Aktaş’ın çığlıklarına rağmen evin önünde saatlerce beklemiş olmasını ve olaya müdahale etmemiş olmasını da çeşitli bahaneler ile olağanlaştırmıştır.

Radikal yine benzer bir şekilde, Zehra Çoban cinayetini kıskançlık bahanesi ile masumlaştırmış ve kıskançlığın bir kadını katletmek için yeterli gerekçe olarak görüldüğü bu kültüre, haberi sunuş biçimiyle katkıda bulunmuştur.

Radikal Genel Yayın Yönetmeni olan ve kendini feminist olarak tanımlayan Ezgi Başaran’a soruyoruz; sizce kadın cinayetleri magazinsel dil ile sunulabilecek kadar olağan bir şey midir? Sizce aşk cinayeti diye bir şey var mıdır? Eşini bıçaklayan bir erkeğin, eşi tayt giydiği için “tahrik indirimi” aldığı bir sistemde, “aşk indirimini” meşrulaştıran haberleri yayınlarken, feminizme katkıda bulunduğunuzu düşünüyor musunuz cidden?

Biz sadece Radikal’in değil, birçok medya kuruluşunun kadın cinayetlerini haberleştirme biçiminde değiştirilmesi gereken bir üslup sorunu olduğuna inanıyoruz. Bu sorunu çözme adına, bir kadın olarak ve özellikle feminist bir kadın olarak Ezgi Başaran’ın adım atması gerektiğine inanıyoruz.

HAREKETE GEÇ

Erkek şiddetini bahaneler ile veya magazinsel dil ile normalleştiren haberlere tepkinizi göstermek istiyorsanız, Radikal gazetesinin kadın cinayetlerini haberleştirme biçimini değiştirmesi bu konuda bir başlangıç olsun diyorsanız, Twitter aracılığıyla kampanyamıza katılabilirsiniz.

Twitter’da harekete geçiyorum

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN