Renault: Cinsiyetçi reklam afişinizi kaldırın!

BAŞARDIK!

Renault’un gazetelerde yer alan, kadınların zekasını ofsayttan anlamayacak seviyede düşük gören ve sanki arabaları sadece erkekler satın alırmışçasına erkekleri hedef kitlesi aldığı reklamına karşı bir eylem başlatmıştık.

Eylemi başlattığımız günden bu yana Renault firmasına e-mail ve telefon ile ulaşmaya çalışıyoruz. Renault’nun Reklam departmanından görüştüğümüz kişilerden reklamın kaldırıldığına dair teyit aldık ancak resmi bir açıklama metni alamadık.

Bizi günlerce bekleten ve resmi bir açıklama yapmaktan bu denli kaçınan Renault firmasını kınıyoruz. Renault’nun bizimle profesyonel iletişim kurmaktan kaçınmak yerine, hatasının farkında olduğunu bildiği bir özeleştiri açıklaması yapmasını dilerdik.

Ancak reklam kaldırıldı, bu nedenle umutluyuz. Verdiğimiz tepkiler sonucunda en azından bunu başardık, bu nedenle herkese çok teşekkür ederiz. Cinsiyetçiliğe karşı birlikte harekete geçtiğimiz zaman sesimizin duyulması çok güzel!

renault

NE OLDU?

Renault markası, araba fiyatlarına ilişkin indirim kampanyasını “Kız arkadaşınıza ofsaytı açıklasanız bu kadar mutlu olmazdınız” sloganı ile duyurdu. Bu reklam gazetelerde yer aldı.

renault1

 

renault2

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Renault firması, araba fiyatlarındaki indirim kampanyasını müjdelediği reklam filminde “ofsayt kurallarını anlamayan kadın” kalıp yargısını kullanarak kadınları aşağılamakta ve cinsiyetçi kalıpları yeniden üretmektedir. Bu reklam filminde dile getirilen ataerkil düşünce aynı zamanda spor ve teknoloji gibi alanları bir cinsiyete atfederek sadece “erkeklere özgü” gibi göstermekte ve bunu bir üstünlük olarak sunmaktadır.

HAREKETE GEÇ!

Başta spor olmak üzere günlük hayatımızda birçok alanın sadece erkeklere özgü kılınmasına ve kadınların ofsayt gibi basit bir konuda bile yeterli zekâ kapasitesine sahip olmadığı vurgusuna karşı çıkıyoruz ve Renault firmasını, yapmış olduğu bu cinsiyetçi ve kadınları aşağılayan reklam ilanını kaldırmaya ve konu hakkında açıklama yapmaya davet ediyoruz. Sizler de bir imza vererek eylemimize destek olabilirsiniz!

İMZALAMAK İÇİN TIKLAYIN!

 

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN
erktolia_purplefooter 1 aktivist

#TransfobikPedagojiDernegi

Pedagoji Derneği'nin transfobik açıklamalarını karşı çıkıyoruz! Trans çocuklar vardır! Çocuklar genital organlarından bağımsız istediği oyuncakla oynayıp,istediği rengi giyebilmelidir!