Cinsiyetçi olursan olmaz kanka, sen bilmezsin

115 kişi harekete geçti

GÜNCELLEME:

13/04/2016

Scorp Twitter hesabı üzerinden kadın cinayetlerini teşvik eden bu paylaşımı yaptı:

scorp

Gelen tepkiler üzerine paylaşımı kaldıran Scorp aşağıdaki açıklamayı yayınladı:

scorp2

12/07/2015

Scorp, bu defa da şiddetin kolajını paylaştı. Kullanıcılarının açtığı “Bir milyon verseler sevgilini döver misin?” başlığına gönderilen ve ezici çoğunluğu şiddeti güzelleyen video’lar Scorp yetkilileri tarafından biraraya getirilip YouTube ve Facebook’a yüklendi. Şikayet üzerine video kaldırıldı.

12 Haziran tarihinde başlattığımız eyleme hâlâ bir tepki alamamışken bu yeni kolaj endişemizin katlanarak artmasına neden oldu. Türkiye’nin en büyük toplumsal yaralarından biri olan aile içi şiddet ve kadına karşı şiddet gibi konulara bu denli duyarsızca yaklaşmalarından ötürü Scorp kurucularını bir kez daha kınıyor ve herkesi Scorp yetkililerinin bu tutumuna karşı yeniden harekete geçmeye davet ediyoruz.

 

NE OLDU?

Video paylaşım ağı Scorp, “Yine de Sen Bilirsin Kanka” ve “Aşkım/Kanka” başlığı altında paylaşılan videolardan cinsiyetçi olanları ayıklamak yerine aksine teşvik ederek, reklam olarak yayınlamak için iki farklı kolaj hazırladı.

Yine de Sen Bilirsin Kanka” başlığı altında bir insanın beraber olmayı düşündüğü kişi hakkında yakın arkadaşının yorumlarının bulunduğu videolar var. Bu videolardan kolaja alınanlarda geçen ifadelerin birkaçı şöyle:

O kız müteahhitten bile daha çok boş ev gördü; ama yine de sen bilirsin kanka.”

Valla o çocuk kumandanın ok tuşuna bile kız gibi trip atıyormuş ama yine de sen bilirsin kanka.”

O kız geceleri uyuyamadığı zaman koyunları değil, koyanları sayıyormuş ama yine de sen bilirsin kanka.”

İlk video için tıklayın.

Aşkım/Kanka” başlığı altında kolaja alınan videolarda geçen ifadelerin birkaçı ise şöyle:

Aşkım, dişine tel mi taktırdın, kanka, kardeşim, abim, dayıcım”

Aşkım, sen biraz kilo mu aldın ya bir 20 kilo kadar, ha kanka zor ya su içsen yarıyor di mi senin adına çok üzüldüm…”

Aşkım sen şu dünyada gördüğüm en güzel insanlardan birisin, hatta ve hatta dünya üzerindeki en güzel kızsın, kol kılı mı lan o! Kanka, şu karıya yazayım diyon ne diyon valla ateş ediyor karı baksana şuna”

İkinci video için tıklayın

 

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

 

Özellikle ilk kolaj, toplumda nefret cinayeti, cinsel taciz, tecavüz ve kadın katliamı gibi akıl almaz bedelleri olan kahvehanedeki ahlak bekçiliğini, mahallenin dedikodusunu yaparak yürüten bir zihniyetin yansıması. İfadelerde kadınların cinsel hayat özgürlüğü aşağılayıcı sözlerle ifade edilirken, maço olmayan erkekler de “erkek”ten sayılmayarak hakarete uğruyor.

İkinci kolaj ise kadının genel geçer algının dayattığı güzellik algısına uymadığında nasıl aşağılandığını gösteriyor. Kadının zayıf, kılsız/tüysüz, sağlıksız olmayı göze alarak görünüşüne dikkat eden cinsiyet olması gerektiği göze sokuluyor.

Scorp, “Dünyanın en samimi sosyal medyası” sloganını kullanıyor. Kurucuları olan, Koç Üniversitesi öğrencilerinden İzzet Zakuto ve Sercan Işık, Scoop’u diğer ağlardan farklı kılan şeyin samimiyet olduğunu söylüyor fakat bize göre yapılan kolajlar uygulamanın samimiyet değil, cinsiyetçi kalıpyargılar üzerine kurulu olduğunu gösteriyor.

Scorp’a gönderilen videoların bireysel hesaplar tarafından hazırlanmakta olduğunu bilmekle beraber, bu videolardan oluşturulan kolajların Scorp’un denetiminde olduğunu biliyoruz.

Bize göre Scorp bu kolajları oluşturarak samimiyeti değil, toplumdaki en tehlikeli kalıpyargılardan biri olan cinsiyetçiliği bir reklam stratejisi olarak kullanıyor. Facebook’ta ücretli olarak verdikleri bu reklamlarda Scorp görünürlük kazanmak için, bilinçli veya bilinçsizce cinsiyetçiliği bir satış stratejisi olarak kullanmış oluyor.

 

HAREKETE GEÇİN!

Kahvehanedeki dedikodu ve ahlak bekçiliğinin, röntgenciliğin ve cinsiyet mühendisliğinin sosyal medyadaki haline dur demek için aşağıdaki Tweet’i gönder butonuna tıklayarak siz de eylemimize katılabilirScorp’u cinsiyetçiliği teşvik etmeden reklam yapmaya çağırabilirsiniz.

Scorp’un sosyal medyadaki cinsiyetçi haline dur demek için aşağıdaki Tweet’i gönder butonuna tıklayarak Scorp yetkililerinden söz konusu kolajlar için özür dilenmesini ve bunun gelecekte tekerrür etmemesini talep edebilirsiniz.

Twitter’da harekete geçiyorum

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN
indir 3 aktivist

Transfobik Doktor Kayhan Kaya’yı ifşa ediyoruz!

    NE OLDU? Dr. Kayhan Kaya bir facebook grubunda yaptığı yorumlarda trans kadınlar için “tıbben erkek”, “evrensel gerçeklerle uyuşmuyor”, “Vücuda açılan herhangi bir delik vajina olarak değerlendirilemez.”, “Kadın nüfus cüzdanı verilmesi yanlış bir olay.” sözleriyle trans kadınları hedef aldı. … Devamı

devlet-destekli-projede-kiz-ogrenci-yasagi-669495-1 1 aktivist

Ufukta Bilim Var Ama Kız Çocukları Yok!

    NE OLDU?   Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen ve Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığında yürütülen “Ufukta Bilim Var Projesi”, “sadece erkek öğrencilere yönelik” eğitimler düzenlemektedir. NE DÜŞÜNÜYORUZ?    Sadece erkek öğrencileri … Devamı

ogretmenler 4 aktivist

MEB’e Soruyoruz!

NE OLDU? Van’ın Çatak ilçesinde iki öğretmene, doğum günü kutlamasında birbirlerine sarıldıkları gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı. Kadın öğretmene maaş kesme ve ilçe dışında bir okulda görevlendirme, erkek öğretmene ise ilçe sınırları dışında bir okula gönderilme cezası verildi. … Devamı

thumbnail 3 aktivist

Erkek şiddeti karşısında 6284 yanımızda!

25 Kasım 2019’a özel “Erkek şiddeti karşısında 6284 yanımızda!“ broşürü yayında! Erkek şiddeti karşısında natrans heteroseksüel kadın ya da LGBTİ+’ler olarak pek çok hakkımız var! Bu broşür; tanıdığınız/tanımadığınız, ilişkide olduğunuz/olmadığınız herhangi bir erkek tarafından sizin ya da çevrenizdekilerin maruz bırakıldığı … Devamı