Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ayrımcı sözleri için kadınlardan özür dilesin!

BAŞARDIK!

Sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine sözlerinin “mecazi anlam” taşıdığını belirten İbrahim Hacıosmanoğlu kadınlardan önce CNN Türk ekranlarında, ardındansa Trabzonspor Kulübü resmi web sitesi üzerinden yapılan yazılı bir açıklama ile olmak üzere iki defa özür diledi.

Her ne kadar yaptığı açıklama hâlâ ayrımcı olduğu için ve cinsiyetçi algının mecaz gibi bir bahanesi olmadığı için özrünü yeterli bulmasak da, sporda cinsiyetçiliğe ve kadın düşmanlığına karşı bir farkındalık uyandırarak Hacıosmanoğlu’nun kadınlardan özür dilemesini sağlamış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Özellikle futbol alanında ortaya çıkan cinsiyetçi söylem ve davranışlara karşı sessiz kalmıyor ve daha fazlasını alabileceğimizi biliyoruz! Eylemimize destek veren ve futboldaki cinsiyetçiliğe tepkisini gösteren 30 bini aşkın kişiye can-ı gönülden teşekkür ederiz! Sayenizde güçleniyor ve cinsiyetçi mücadelede daha da büyüyoruz!

Futboldaki cinsiyetçiliğe karşı başlattığımız mücadelenin bitmediğini, henüz önümüzde uzun bir yol olduğunu; Fenerbahçe Spor Kulübü taraftarlarının 25 Ekim günü gerçekleşen derbi öncesi stad dışında gösterdikleri cinsiyetçi ve kadın düşmanı tavrı kınayan ve sorumluları harekete geçmeye çağıran imza kampanyamızın hâlâ sürdüğünü belirtmek istiyoruz.

 

NE OLDU

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu yaptığı bir basın açıklamasında takımının uğramış olduğu haksızlıkları “Öleceksek de adam gibi öleceğiz. Kadın gibi yaşamayacağız. Bizi kadın gibi yaşatmaya da kimsenin gücü yetmez.” sözleri ile tanımladı.

Video için tıklayın.

 

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Erkek olmak bir üstünlük olmadığı gibi, kadınlık da asla utanılacak bir kimlik değildir. Kadın gibi yaşamak, sürekli sözel ve fiziksel şiddetle, cinsiyetçi ve ayrımcı zihniyetlerle mücadele ederek yaşamak demektir ve büyük cesaret gerektirmektedir. Bu sebeple futbol dünyasının, bu tür kadın düşmanı söylem ve eylemlerini acilen durdurması ve kadınları aşağılamaya bir an önce son vermesi gerekmektedir.

 

HAREKETE GEÇİN!

İbrahim Hacıosmanoğlu’yu ayrımcı sözleri için kadınlardan özür dilemeye çağırıyoruz. Sizler de başlattığımız imza kampanyasına bir imza vererek özür talebinde bulunabilirsiniz.

 

İmza vermek için buraya tıklayabilirsiniz!

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN

Hiciv değil şiddet! Efes’i boykot ediyoruz.

NE OLDU?   Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu, kadın ve erkek ikili cinsiyetlerine atıfta bulunarak piyasaya sürdüğü son bira şişelerinde kadınlar için “Zilli Sally”, erkekler için ise “Delikanlı Harry” gibi cinsiyetçi ifade ve görseller kullandı. … Devamı

Özür Dile Fedon!

    NE OLDU? Şarkıcı Fedon, 3 Haziran 2019 tarihinde bir televizyon programında kendisiyle yapılan röportajda “…Kadına çok tokat attım. Ama şimdi elim kalkmaz. Gençlik… Şiddet yok ama öyle kadınlar var ki kesilmeye bile layık, o ayrı.” şeklinde kadın düşmanı … Devamı

Kadınlar; güzellik, aile, ev, sağlık konularıyla ilgilenmek ve bilmek zorunda değildir P&G!

NE OLDU? P&G, #kadinlarbilir kampanyasıyla temizlik ürünlerini, bebek bezini ve epilasyon ürünlerini kadınlara özgüymüşçesine sunarak, çağdışı cinsiyet rollerini yine pekiştirdi ve cinsiyetçiliği iyi bildiğini gösterdi. Sitesinde sadece kadınlara özel “Mutlu aileniz için ipuçları ve eğlenceli etkinlik önerileri, mutfağınız için leziz ve pratik … Devamı