laUcVuzcefYlKiO-800x450-noPad

Tribünlerde tecavüzün meşrulaştırılmasına ses çıkarıyoruz!

Ne oldu?

20 Kasım Pazar günü oynanan Fenerbahçe-Galatasaray karşılaşması sırasında bir  taraftar grubunun açtığı, çocukların cinsel istismarını ve tecavüzü meşrulaştıran pankart, hem sosyal medyanın hem de taraftarların tepkisini çekti. Ancak maç öncesinde bu pankartın içeriye sokulmasında bir sorun yaşanmadığı gibi, maç sırasında veya sonrasında pankarta taraftarlar, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), İstanbul Emniyeti Spor Şube veya Fenerbahçe Spor Kulübü yönetimlerinin hiçbiri tarafından müdahale edilmedi. Daha sonrasında Fenerbahçe veya TFF tarafından olaya dair bir açıklama ya da özür yayınlanmadı. Oysa, bu pankart ile hem Türk Ceza Yasası hem de Sporda Şiddetin Önlenmesi Kanunu’na göre suç teşkil eden suç işlemeye tahrik; suçu ve faillerini övme; halkın bir kesimini cinsiyet farkına dayanarak alenen aşağılama ve hakaret içeren tezahürat filleri işlendi.

Bu konu hakkında ne düşünüyoruz?

Taraftar grubunun açtığı çocukların cinsel istismarını ve tecavüzü meşrulaştıran pankart, asla kabul edilemez!

Cinsel istismar yasasındaki değişikliğe yurt ve dünya çapında yükselen tepkileri daha yeni yaşadığımız bir dönemde tecavüz ve çocuk istismarını meşrulaştırmaya hizmet eden bu kamusal ve spor kulübü aymazlığına karşı tepkinizi göstermenize ihtiyacımız var.

Tribünlerde, sahalarda, veya genel olarak sporda; cinsiyetçiliğin, cinsel şiddetin, tecavüzün normalleştirilmesine seyirci kalmayalım. Bahsi geçen pankartlar, marş ve ritüeller derbilere mahsus değildir, bir çok maçta görülmektedir. Bunlara yönelik hoşgörü politikasını bitirmeleri için tüm spor kulüplerini ve TFF yönetimini göreve çağırıyoruz!

Harekete geçİn!

Başlattığımız imza kampanyası ile bundan sonra, benzeri pankartların maç sahasına sokulmasına izin vermemesi için İstanbul Emniyeti Spor Şube ve konuya dair re’sen soruşturma açma yetkisini kullanması için İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nı daha hassas olmaya ve görevlerini yapmaya çağırıyoruz.

Hem Fenerbahçe hem de TFF; maçlarda kadınların / lgbti+ların aşağılandığı, daha önce sıkça örneklerini gördüğümüz tecavüzü meşrulaştıran pankart, marş ve ritüellere asla izin verilmeyeceğini taahhüt etmelidir.

Siz de imza vererek talebinizi dile getirebilir, tribünlerde, sahalarda, sporda; cinsiyetçiliğin, cinsel şiddetin, tecavüzün normalleştirilmesine tepki verebilirsiniz!

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği

erktolia

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN
indir 3 aktivist

Transfobik Doktor Kayhan Kaya’yı ifşa ediyoruz!

    NE OLDU? Dr. Kayhan Kaya bir facebook grubunda yaptığı yorumlarda trans kadınlar için “tıbben erkek”, “evrensel gerçeklerle uyuşmuyor”, “Vücuda açılan herhangi bir delik vajina olarak değerlendirilemez.”, “Kadın nüfus cüzdanı verilmesi yanlış bir olay.” sözleriyle trans kadınları hedef aldı. … Devamı

devlet-destekli-projede-kiz-ogrenci-yasagi-669495-1 1 aktivist

Ufukta Bilim Var Ama Kız Çocukları Yok!

    NE OLDU?   Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen ve Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığında yürütülen “Ufukta Bilim Var Projesi”, “sadece erkek öğrencilere yönelik” eğitimler düzenlemektedir. NE DÜŞÜNÜYORUZ?    Sadece erkek öğrencileri … Devamı

ogretmenler 4 aktivist

MEB’e Soruyoruz!

NE OLDU? Van’ın Çatak ilçesinde iki öğretmene, doğum günü kutlamasında birbirlerine sarıldıkları gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı. Kadın öğretmene maaş kesme ve ilçe dışında bir okulda görevlendirme, erkek öğretmene ise ilçe sınırları dışında bir okula gönderilme cezası verildi. … Devamı

thumbnail 3 aktivist

Erkek şiddeti karşısında 6284 yanımızda!

25 Kasım 2019’a özel “Erkek şiddeti karşısında 6284 yanımızda!“ broşürü yayında! Erkek şiddeti karşısında natrans heteroseksüel kadın ya da LGBTİ+’ler olarak pek çok hakkımız var! Bu broşür; tanıdığınız/tanımadığınız, ilişkide olduğunuz/olmadığınız herhangi bir erkek tarafından sizin ya da çevrenizdekilerin maruz bırakıldığı … Devamı