Yine mi ütü, yine mi blender Hotpoint?

33 kişi harekete geçti

NE OLDU?

Malum, anneler günü geldi. Ve tabi birbirinden cinsiyetçi reklamlar da birikti. Hotpoint, anneler gününe özel “yine mi çiçek!” mottosuyla iki reklam hazırladı. İlk reklamdaki anne, üzerinde “anneme” yazan bir çiçekle gülücükler saçarak ütü yapıyor. Diğer reklamdaysa mutfakta gördüğümüz anne, hediye aldığı çiçeği soğanın üstüne indiriyor. Dış ses “yine mi çiçek!” diyerek devreye giriyor ve “çiçek gibi bir Hotpoint” alarak “valide sultanın hayatını kolaylaştırmanızı” salık veriyor. Yani diyorlar ki anneleriniz çiçek ile ütü yapamaz, soğan doğrayamaz; onlara ev gereçleri alarak rahatlıkla ütü yapmalarını, soğan doğramalarını sağlayabilirsiniz!

 

BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

Biz, kadını eve hapseden zihniyetin karşısında duruyor, kadının ev işçiliği ve annelikten başka vasfı olmayan, adeta bir çocuk yapma makinesi ya da mutfak robotundan farksız kılan bu anlayışın değişmesini istiyoruz. Ev için alınan gereçlerin anneye özgü, kişisel bir hediye gibi sunulmasına, ev içi iş bölümünün cinsiyete dayalı olmasına karşı çıkıyor, kadının bu karşılıksız emeğinin görünmezliğini sürdürmesini reddediyoruz. Ev içinde bu “görünmeyen”, ücretsiz emeğin; kadın olmanın bir gereği gibi sunulmasına karşı çıkıyoruz. Bu zihniyet ve beklentinin, çorba çok sıcak ya da elbisesi iyi ütülenmemiş gibi “sebeplerle” katledilen kadınların katili erkekleri desteklediğini düşünüyoruz.  

Kadınların, annelerin evde köleleştirilmesini ve bunu cinsiyetçilikle besleyen ve destekleyen Hotpoint’in ürünlerini kullanmayı reddediyoruz! Bu anneler gününde bütün evin işini paylaşalım ve bundan sonraki her gün de evde iş bölümü yapılana kadar bırakın evi bok götürsün!

HAREKETE GEÇİN!

Siz de bu buram buram cinsiyetçilik kokan reklamdan rahatsızsanız ve kadın, anne olmanın ev işçiliğiyle bağdaştırılmasından bıktıysanız Hotpoint’e Facebook üzerinden bir mesaj göndererek, annelerden özür dilemeye davet edebilirsiniz!

Aşağıda 1. kademe olarak mesajı koplamak için buraya tıklayın kısmına tıklayın ve sonrasında 2. kademe sizi Hotpoint facebook sayfasına yönlendirecek. O sayfada sağ tıklayarak metni yapıştırın ve gönderin.

Facebook kampanyasına katılın

1 Mesajı kopyalamak için buraya tıklayın 2 Hotpoint Türkiye'nin sayfasına mesaj gönderiyorum Facebook sayfasında paylaşın

BİR SONRAKİ EYLEMLERİMİZDEN HABERDAR OLUN

Bizden asla SPAM almayacaksınız!

Bizi takip etmeyi unutmayın!

  • BİZE BİR EYLEM ÖNERİN
erktolia_purplefooter 1 aktivist

#TransfobikPedagojiDernegi

Pedagoji Derneği'nin transfobik açıklamalarını karşı çıkıyoruz! Trans çocuklar vardır! Çocuklar genital organlarından bağımsız istediği oyuncakla oynayıp,istediği rengi giyebilmelidir!