Yine mi ütü, yine mi blender Hotpoint!?

Ekim 14, 2020 - 14:00
Haziran 1, 2022 - 23:20
 63
Yine mi ütü, yine mi blender Hotpoint!?

Yine mi ütü, yine mi blender Hotpoint? Ne oldu? Malum, anneler günü geldi. Ve tabi birbirinden cinsiyetçi reklamlar da birikti. Hotpoint, anneler gününe özel “yine mi çiçek!” mottosuyla iki reklam hazırladı. İlk reklamdaki anne, üzerinde “anneme” yazan bir çiçekle gülücükler saçarak ütü yapıyor. Diğer reklamdaysa mutfakta gördüğümüz anne, hediye aldığı çiçeği soğanın üstüne indiriyor. Dış ses “yine mi çiçek!” diyerek devreye giriyor ve “çiçek gibi bir Hotpoint” alarak “valide sultanın hayatını kolaylaştırmanızı” salık veriyor. Yani diyorlar ki anneleriniz çiçek ile ütü yapamaz, soğan doğrayamaz; onlara ev gereçleri alarak rahatlıkla ütü yapmalarını, soğan doğramalarını sağlayabilirsiniz! Bu konu hakkında ne düşünüyoruz? Biz, kadını eve hapseden zihniyetin karşısında duruyor, kadının ev işçiliği ve annelikten başka vasfı olmayan, adeta bir çocuk yapma makinesi ya da mutfak robotundan farksız kılan bu anlayışın değişmesini istiyoruz. Ev için alınan gereçlerin anneye özgü, kişisel bir hediye gibi sunulmasına, ev içi iş bölümünün cinsiyete dayalı olmasına karşı çıkıyor, kadının bu karşılıksız emeğinin görünmezliğini sürdürmesini reddediyoruz. Ev içinde bu “görünmeyen”, ücretsiz emeğin; kadın olmanın bir gereği gibi sunulmasına karşı çıkıyoruz. Bu zihniyet ve beklentinin, çorba çok sıcak ya da elbisesi iyi ütülenmemiş gibi “sebeplerle” katledilen kadınların katili erkekleri desteklediğini düşünüyoruz. Kadınların, annelerin evde köleleştirilmesini ve bunu cinsiyetçilikle besleyen ve destekleyen Hotpoint’in ürünlerini kullanmayı reddediyoruz! Bu anneler gününde bütün evin işini paylaşalım ve bundan sonraki her gün de evde iş bölümü yapılana kadar bırakın evi bok götürsün! Harekete geçin! Siz de bu buram buram cinsiyetçilik kokan reklamdan rahatsızsanız ve kadın, anne olmanın ev işçiliğiyle bağdaştırılmasından bıktıysanız Hotpoint’e Facebook üzerinden bir mesaj göndererek, annelerden özür dilemeye davet edebilirsiniz! Aşağıda 1. kademe olarak mesajı koplamak için buraya tıklayın kısmına tıklayın ve sonrasında 2. kademe sizi Hotpoint facebook sayfasına yönlendirecek. O sayfada sağ tıklayarak metni yapıştırın ve gönderin.


Malum, anneler günü geldi. Ve tabi birbirinden cinsiyetçi reklamlar da birikti. Hotpoint, anneler gününe özel “yine mi çiçek!” mottosuyla iki reklam hazırladı. İlk reklamdaki anne, üzerinde “anneme” yazan bir çiçekle gülücükler saçarak ütü yapıyor. Diğer reklamdaysa mutfakta gördüğümüz anne, hediye aldığı çiçeği soğanın üstüne indiriyor. Dış ses “yine mi çiçek!” diyerek devreye giriyor ve “çiçek gibi bir Hotpoint” alarak “valide sultanın hayatını kolaylaştırmanızı” salık veriyor. Yani diyorlar ki anneleriniz çiçek ile ütü yapamaz, soğan doğrayamaz; onlara ev gereçleri alarak rahatlıkla ütü yapmalarını, soğan doğramalarını sağlayabilirsiniz!


Biz, kadını eve hapseden zihniyetin karşısında duruyor, kadının ev işçiliği ve annelikten başka vasfı olmayan, adeta bir çocuk yapma makinesi ya da mutfak robotundan farksız kılan bu anlayışın değişmesini istiyoruz. Ev için alınan gereçlerin anneye özgü, kişisel bir hediye gibi sunulmasına, ev içi iş bölümünün cinsiyete dayalı olmasına karşı çıkıyor, kadının bu karşılıksız emeğinin görünmezliğini sürdürmesini reddediyoruz. Ev içinde bu “görünmeyen”, ücretsiz emeğin; kadın olmanın bir gereği gibi sunulmasına karşı çıkıyoruz. Bu zihniyet ve beklentinin, çorba çok sıcak ya da elbisesi iyi ütülenmemiş gibi “sebeplerle” katledilen kadınların katili erkekleri desteklediğini düşünüyoruz. Kadınların, annelerin evde köleleştirilmesini ve bunu cinsiyetçilikle besleyen ve destekleyen Hotpoint’in ürünlerini kullanmayı reddediyoruz! Bu anneler gününde bütün evin işini paylaşalım ve bundan sonraki her gün de evde iş bölümü yapılana kadar bırakın evi bok götürsün!


Siz de bu buram buram cinsiyetçilik kokan reklamdan rahatsızsanız ve kadın, anne olmanın ev işçiliğiyle bağdaştırılmasından bıktıysanız Hotpoint’e Facebook üzerinden bir mesaj göndererek, annelerden özür dilemeye davet edebilirsiniz! Aşağıda 1. kademe olarak mesajı koplamak için buraya tıklayın kısmına tıklayın ve sonrasında 2. kademe sizi Hotpoint facebook sayfasına yönlendirecek. O sayfada sağ tıklayarak metni yapıştırın ve gönderin.