Cinsiyetçi ALO reklamı yayından kaldırılsın ve Tankut Turnaoğlu özür dilesin!

Cinsiyetçi ALO reklamı yayından kaldırılsın ve Tankut Turnaoğlu özür dilesin!

Procter & Gamble Türkiye‘ye ait Alo markasının son reklam filmi cinsiyetçi iş dağılımından beslenip, cinsiyetçi klişelerden kâr etmeyi umuyor.


Cinsiyetçilik dizisinin bölüm özeti gibi reklam Özellikle temizlik ürün reklamlarında kadınlara yönelik cinsiyetçi söylemler kullanılması sıkça tekrarlanan bir sorun. Çamaşırları bembeyaz yapmanın kadının şahsi sorumluluğu; bir eş sahibi olmanınsa ana gayesi olarak yansıtıldığı bu reklam filminde, "çamaşırlar parlak beyaz olmadan evden çıkamayan" ve bu nedeniyle "evde kalan" bir kadının hikayesini neşeli bir şarkı eşliğinde izlemekteyiz. Evde mahsur kalan kadının bir yandan mahallelinin tacizine maruz kalması, evden çıkabilmesi içinse elinde çamaşır deterjanı ile bir erkek "kurtarıcının" gelmesi, şu ana kadar gördüğümüz tüm kalıp yargıların bir özeti niteliğinde. Cinsiyetçilik dizisinin bölüm özeti gibi reklam Özellikle temizlik ürün reklamlarında kadınlara yönelik cinsiyetçi söylemler kullanılması sıkça tekrarlanan bir sorun. Çamaşırları bembeyaz yapmanın kadının şahsi sorumluluğu; bir eş sahibi olmanınsa ana gayesi olarak yansıtıldığı bu reklam filminde, "çamaşırlar parlak beyaz olmadan evden çıkamayan" ve bu nedeniyle "evde kalan" bir kadının hikayesini neşeli bir şarkı eşliğinde izlemekteyiz. Evde mahsur kalan kadının bir yandan mahallelinin tacizine maruz kalması, evden çıkabilmesi içinse elinde çamaşır deterjanı ile bir erkek "kurtarıcının" gelmesi, şu ana kadar gördüğümüz tüm kalıp yargıların bir özeti niteliğinde.


Kadınlar kadar erkekleri de baskı altına alan bu gibi toplumsal cinsiyet kodlarını desteklememek adına P&G Türkiye Genel Müdürü sayın Tankut Turnaoğlu'ndan bu reklam filmi nedeniyle özür dilemesini ve bir an önce filmi yayından kaldırmasını talep ediyoruz. Gizem ve Gözde İncegül'ün başlattığı imza kampanyasına erktolia olarak destek veriyoruz. Eğer sizler de bu cinsiyetçi reklamın kaldırılmasını talep etmek için bir imza vermek istiyorsanız: İMZALAMAK İÇİN TIKLAYIN!