Essenora cinsiyetçi reklamını kaldırsın ve kadınlardan özür dilesin!

Ocak 20, 2021 - 14:00
Haziran 1, 2022 - 22:55
 66
Essenora cinsiyetçi reklamını kaldırsın ve kadınlardan özür dilesin!

NE OLDU? Essenora toplu konut projesi reklam kampanyasında “Mutluluktan Ananızı Ağlatacak Kampanya” sloganıyla birçok reklamda olduğu gibi yine kadınların aşağılandığı bir dil kullanıldı. NE DÜŞÜNÜYORUZ? Türkçede uzun yıllardır kullanılan deyim ve atasözlerinin cinsiyetçiliğin yeniden üretimindeki önemini iyi biliyoruz. Ağlamak, ister sevinçten, ister üzüntüden olsun, kadınlara has bir özellik değildir. Buna rağmen ülkemizde kadınlar her gün hem kadın cinayetleri, taciz ve türlü ayrımcılıklar yüzünden hem de savaşta öldürülen çocukları sebebiyle gözyaşı dökmektedir. Bu yüzden “ana ağlatmak” üzerine kurulu bir sloganı cinsiyetçi olduğu kadar uygunsuz da buluyor, böyle bir reklam afişinin kullanımını hayretle izliyoruz. Bu afişin kaldırılmasını ve Essenora firmasının kadınlardan özür dilemesini talep ediyoruz. HAREKETE GEÇİN! Kadınların ortaklaşarak başlattığı bu kampanyaya sizin de destek vermenizi istiyoruz. Eğer siz de billboardlardaki cinsiyetçilik içeren reklamlardan rahatsızsanız bir imza ile destek olabilirsiniz. İmza vermek için buraya tıklayabilirsiniz!


Essenora toplu konut projesi reklam kampanyasında “Mutluluktan Ananızı Ağlatacak Kampanya” sloganıyla birçok reklamda olduğu gibi yine kadınların aşağılandığı bir dil kullanıldı.


Türkçede uzun yıllardır kullanılan deyim ve atasözlerinin cinsiyetçiliğin yeniden üretimindeki önemini iyi biliyoruz. Ağlamak, ister sevinçten, ister üzüntüden olsun, kadınlara has bir özellik değildir. Buna rağmen ülkemizde kadınlar her gün hem kadın cinayetleri, taciz ve türlü ayrımcılıklar yüzünden hem de savaşta öldürülen çocukları sebebiyle gözyaşı dökmektedir. Bu yüzden “ana ağlatmak” üzerine kurulu bir sloganı cinsiyetçi olduğu kadar uygunsuz da buluyor, böyle bir reklam afişinin kullanımını hayretle izliyoruz. Bu afişin kaldırılmasını ve Essenora firmasının kadınlardan özür dilemesini talep ediyoruz.


Kadınların ortaklaşarak başlattığı bu kampanyaya sizin de destek vermenizi istiyoruz. Eğer siz de billboardlardaki cinsiyetçilik içeren reklamlardan rahatsızsanız bir imza ile destek olabilirsiniz. İmza vermek için buraya tıklayabilirsiniz!