Oyun oynayarak cinsiyetçiliği öğreniyoruz!

Oyun oynayarak cinsiyetçiliği öğreniyoruz!

GÜNCELLEME

Yürütülen imza kampanyasına destek veren 800’e yakın destekçi ile eylemimiz ses getirdi! IKEA Türkiye ile yürütmüş olduğumuz yapıcı diyalog sonucunda IKEA Ankara Mamak mağazasından tabelalar kaldırıldı ve IKEA Türkiye bize aşağıdaki metni iletti: 

erktolia Yetkilileri Dikkatine,

Öncelikle geri bildiriminiz  ve çözüm odaklı iletişiminiz için teşekkür ediyoruz.

IKEA’nın kurum kültürüne bağlı olarak, herhangi bir konuda ayrımcılık şeklinde tanımlanacak bir uygulama yapılamayacağı gerçeğinden hareketle, bu şekilde algılanan tekil bir uygulamadan dolayı markanın itham edilmesinden büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz.

Ankara Mağazası’nda gördüğünüz çocuk köşeleri, diğer mağazalarda da yer alan, çocukların keyifli vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla hazırlanan dekoratif bir uygulamanın parçasıdır. Duyarlı uyarınızla, sadece Ankara mağazamızda yer alan bu durumu düzeltme fırsatı verdiğiniz için mutluyuz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, IKEA’nın kurum kültürü gereğince, çocuklara veya topluma benzer mesajlar veremeyeceğimiz gibi, geçmişte gerçekleştirdiğimiz çocuklarla ilgili iletişimlerimizin  bir örneğini ekte görebilirsiniz.

Ankara Mamak IKEA’daki çocuk odası mobilyalarının teşhir edildiği bölüm, aynı zamanda çocukların oynayarak zaman geçirebileceği biçimde tasarlanmış bir alan. Bu alanda gözümüze bir şey takıldı: Fotoğraftan da göreceğiniz üzere, kız çocuklar mutfakta, oğlan çocuklar ise atölyede oynuyorlar. IKEA bu alan ile toplumsal cinsiyet rollerinin çocukların zihinlerine kazınmasına yardımcı oluyor.


Toplumsal cinsiyet rollerinin yalnızca aile içi eğitimle değil, aynı zamanda toplumsal eğitimle de vuku bulduğunu tartışmaya yer bırakmayacak şekilde gözler önüne seren bu fotoğrafta görüldüğü gibi, cinsiyetçilik bireylere daha çocuk yaştan itibaren öğretiliyor. Çocukların cicili bicili kızlar ve güçlü kuvvetli oğlanlar olarak yetiştirilip, kendilerine cinsiyetlerinden dolayı doğuştan bazı yetenekleri olduğu inancının aşılanması cinsiyetçiliğin temellerini oluşturuyor. Bir kız çocuğu arabalarla oynayabilir, atölyede tamirat yapabilir. Bir oğlan çocuğu mutfak gereçleriyle ya da oyuncak bebeklerle oynayabilir. Biz çocuklara cinsiyetlerine göre ilgi alanı sunulan ve “doğal” gibi görünen bu yetiştirme tarzının karşısında duruyoruz. Çocukların oyun oynayarak cinsiyetçiliği öğrenmesini istemiyoruz!


IKEA’ya, sorumluluk sahibi bir kurum olduğunu kanıtlamak için bir şans vermek istiyoruz. Toplumu içten içe çürüten bu sorunu beslememek adına, çocuk mobilyası teşhir bölümündeki kız ve oğlan çocuklarını birbirinden ayıran tabelaları kaldırmalarını talep ediyoruz! İmza eylemi başarıya ulaşmıştır!