Artık diş macunları da cinsiyete göre ayrılıyor! Signal White Now Men

Ocak 20, 2023 - 19:39
Ocak 20, 2023 - 19:43
 400
Artık diş macunları da cinsiyete göre ayrılıyor! Signal White Now Men

@signalturkiye diş macununda bile cinsiyet ayrımı uygulayan ürünlerinizi kullanmak istemiyoruz!


 

Unilever markalarından Signal, dünyada ilk ve şimdilik tek olmak üzere “erkek diş macunu” üretti. Dikkat: bu diş macununu sadece erkekler kullanabilir! Unilever, internet sitesinde bu fikrin, erkeklerin kafein, sigara ve alkol tüketim oranı daha fazla olduğu için dişlerinin kadınlarınkine oranla daha lekeli olmasına dayandığını açıkladı. “Signal White Now Man”, “Signal White Now” serisine ekstra beyazlatma gücüne sahip olarak eklendi.

 

https://www.youtube.com/watch?v=IVsA2ltvtP0

 

Signal White Now Man reklamında cinsiyetine mahsus üretilmiş diş macununu kullanan erkek karakter, gece kulübünde yanından geçtiği her çiftin erkeğini bir gülüşüyle nakavt ederek bütün kadınları etrafına toplamayı başarır. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=wVwf7RNFdJM

 

Signal White Now reklamını ise yine benzer bir gece kulübünde geçer. Bu sefer kadın karakterler, dişlerini fırçalayıp diğer bütün kadınları gülümsemeleri ile nakavt ederler. Ama bu diş macunu, “Kadınlara Özel” değildir ve “Signal White Now Man” ile birbirlerine alternatif olarak piyasadadır.


Kadınların yer aldığı reklamların (yemek yapan, deterjan kullanan kadınları düşünelim) hemen hemen hiçbirinde “Kadınlara Özel” ibaresi yer almaz. Hoş zaten yemek ya da temizlik yapmak kadınlara mahsus değildir ya genelde kadınlar yer alır bu reklamlarda. Reklam için gerekli strateji, ürünü kullandığı takdirde “daha çekici, daha becerikli  olan kadın” görseliyle  yürütülür. Erkek ve kadın için farklı diş macunu reklamlarıysa satış artışına yönelik cinsiyetçi bir strateji. Her reklamın amacı, ürüne cezbetmektir ve bunun için cinsiyet unsurları kullanılır. Reklam bireyin tercihlerini yönlendirmeye çalışırken aynı zamanda kadın ve erkeklerin nasıl davranmaları, nasıl görünmeleri ve nasıl olmaları gerektiğini de belirtir. Sadece ürünü tanıtmaz, onu kullandığında bir kadın ya da erkek olarak tatmin olacağını vaat eder.  Böylece kadın ve erkeklik rollerini bütün ayrımcılıklarıyla birlikte satış stratejileri uğruna  yeniden üretir. Bu karşıtlığın son örneklerinden biri “Signal White Now/Gold” karşısında “Signal White Now Man”.

 

Signal ayrıca lütfetmiş ve bu macunu kadınlar da kullanabilir demiş. Signal’in “araştırmalarına” göre alkol, kafein ve tütün kullanımı erkeklere mahsus ve kadınlar sadece bu “erkeksi” alışkanlıklardan muzdariplerse erkeklere özel üretilmiş bir ürünü kullanabilirler. İzin verdiğiniz için teşekkürler Signal!


Signal markası, kadın ve erkekler için farklı diş macunu üretmenin normal olduğunu düşünerek, kadın ve erkekler için farklı diş ipi, farklı diş fırçası gibi trajikomik satış taktiklerine doğru gitmeden, bu cinsiyetçi reklamlara bir son vermeli! Signal markasının cinsiyet ayrımcılığına, kampanyalarında dilsel ve görsel olarak kadınlık, erkeklik rollerini kurgulamasına karşı harekete geçmek için bir Tweet göndererek eylemimize katılabilirsiniz!