Tribünlerde tecavüzün meşrulaştırılmasına ses çıkarıyoruz!

Şubat 11, 2021 - 14:00
Haziran 1, 2022 - 22:35
 319
Tribünlerde tecavüzün meşrulaştırılmasına ses çıkarıyoruz!

NE OLDU? 20 Kasım Pazar günü oynanan Fenerbahçe-Galatasaray karşılaşması sırasında bir taraftar grubunun açtığı, çocukların cinsel istismarını ve tecavüzü meşrulaştıran pankart, hem sosyal medyanın hem de taraftarların tepkisini çekti. Ancak maç öncesinde bu pankartın içeriye sokulmasında bir sorun yaşanmadığı gibi, maç sırasında veya sonrasında pankarta taraftarlar, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), İstanbul Emniyeti Spor Şube veya Fenerbahçe Spor Kulübü yönetimlerinin hiçbiri tarafından müdahale edilmedi. Daha sonrasında Fenerbahçe veya TFF tarafından olaya dair bir açıklama ya da özür yayınlanmadı. Oysa, bu pankart ile hem Türk Ceza Yasası hem de Sporda Şiddetin Önlenmesi Kanunu’na göre suç teşkil eden suç işlemeye tahrik; suçu ve faillerini övme; halkın bir kesimini cinsiyet farkına dayanarak alenen aşağılama ve hakaret içeren tezahürat filleri işlendi. NE DÜŞÜNÜYORUZ? Taraftar grubunun açtığı çocukların cinsel istismarını ve tecavüzü meşrulaştıran pankart, asla kabul edilemez! Cinsel istismar yasasındaki değişikliğe yurt ve dünya çapında yükselen tepkileri daha yeni yaşadığımız bir dönemde tecavüz ve çocuk istismarını meşrulaştırmaya hizmet eden bu kamusal ve spor kulübü aymazlığına karşı tepkinizi göstermenize ihtiyacımız var. Tribünlerde, sahalarda, veya genel olarak sporda; cinsiyetçiliğin, cinsel şiddetin, tecavüzün normalleştirilmesine seyirci kalmayalım. Bahsi geçen pankartlar, marş ve ritüeller derbilere mahsus değildir, bir çok maçta görülmektedir. Bunlara yönelik hoşgörü politikasını bitirmeleri için tüm spor kulüplerini ve TFF yönetimini göreve çağırıyoruz! HAREKETE GEÇİN! Başlattığımız imza kampanyası ile bundan sonra, benzeri pankartların maç sahasına sokulmasına izin vermemesi için İstanbul Emniyeti Spor Şube ve konuya dair re'sen soruşturma açma yetkisini kullanması için İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nı daha hassas olmaya ve görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Hem Fenerbahçe hem de TFF; maçlarda kadınların / lgbti+ların aşağılandığı, daha önce sıkça örneklerini gördüğümüz tecavüzü meşrulaştıran pankart, marş ve ritüellere asla izin verilmeyeceğini taahhüt etmelidir. Siz de imza vererek talebinizi dile getirebilir, tribünlerde, sahalarda, sporda; cinsiyetçiliğin, cinsel şiddetin, tecavüzün normalleştirilmesine tepki verebilirsiniz! Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği erktolia


20 Kasım Pazar günü oynanan Fenerbahçe-Galatasaray karşılaşması sırasında bir taraftar grubunun açtığı, çocukların cinsel istismarını ve tecavüzü meşrulaştıran pankart, hem sosyal medyanın hem de taraftarların tepkisini çekti. Ancak maç öncesinde bu pankartın içeriye sokulmasında bir sorun yaşanmadığı gibi, maç sırasında veya sonrasında pankarta taraftarlar, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), İstanbul Emniyeti Spor Şube veya Fenerbahçe Spor Kulübü yönetimlerinin hiçbiri tarafından müdahale edilmedi. Daha sonrasında Fenerbahçe veya TFF tarafından olaya dair bir açıklama ya da özür yayınlanmadı. Oysa, bu pankart ile hem Türk Ceza Yasası hem de Sporda Şiddetin Önlenmesi Kanunu’na göre suç teşkil eden suç işlemeye tahrik; suçu ve faillerini övme; halkın bir kesimini cinsiyet farkına dayanarak alenen aşağılama ve hakaret içeren tezahürat filleri işlendi.


Taraftar grubunun açtığı çocukların cinsel istismarını ve tecavüzü meşrulaştıran pankart, asla kabul edilemez! Cinsel istismar yasasındaki değişikliğe yurt ve dünya çapında yükselen tepkileri daha yeni yaşadığımız bir dönemde tecavüz ve çocuk istismarını meşrulaştırmaya hizmet eden bu kamusal ve spor kulübü aymazlığına karşı tepkinizi göstermenize ihtiyacımız var. Tribünlerde, sahalarda, veya genel olarak sporda; cinsiyetçiliğin, cinsel şiddetin, tecavüzün normalleştirilmesine seyirci kalmayalım. Bahsi geçen pankartlar, marş ve ritüeller derbilere mahsus değildir, bir çok maçta görülmektedir. Bunlara yönelik hoşgörü politikasını bitirmeleri için tüm spor kulüplerini ve TFF yönetimini göreve çağırıyoruz!


Başlattığımız imza kampanyası ile bundan sonra, benzeri pankartların maç sahasına sokulmasına izin vermemesi için İstanbul Emniyeti Spor Şube ve konuya dair re'sen soruşturma açma yetkisini kullanması için İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nı daha hassas olmaya ve görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Hem Fenerbahçe hem de TFF; maçlarda kadınların / lgbti+ların aşağılandığı, daha önce sıkça örneklerini gördüğümüz tecavüzü meşrulaştıran pankart, marş ve ritüellere asla izin verilmeyeceğini taahhüt etmelidir. Siz de imza vererek talebinizi dile getirebilir, tribünlerde, sahalarda, sporda; cinsiyetçiliğin, cinsel şiddetin, tecavüzün normalleştirilmesine tepki verebilirsiniz!

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği

erktolia